Granit kojarzy się przede wszystkim z trwałością oraz estetyką. Choć jego cena nie należy do najniższych, natomiast sam sposób obróbki bywa problematyczny, granit wciąż jest jednym z najpopularniejszych kamieni budowlanych. Dostępność kostki granitowej o różnych rodzajach oraz kolorystyce rośnie proporcjonalnie do zapotrzebowania na granit. Wynika to z estetyki oraz trwałości. Czy warto decydować się na skorzystanie z czerwonej kostki granitowej?
Wybór odpowiedniego rodzaju kostki granitowej
Bruk wykonany z granitu jest wydatkiem, który będzie procentować przez długie lata. Kostka granitowa jest kostką kamienną, co zapewnia poziom wytrzymałości niemożliwy do uzyskania w przypadku kostek betonowych. Poszukując materiału na podjazd, który będzie odporny na ściskanie oraz wahania temperatur, warto wziąć pod uwagę zastosowanie granitu. W tym wypadku nie są problematyczne ani niskie, ani wysokie temperatury. Dodatkowo kostka nie nasiąka wodą, w efekcie czego nie będzie pękać w czasie niskich temperatur. Dodatkowo jest niezwykle odporna na ścieranie, promieniowanie słoneczne czy korozję chemiczną, dzięki czemu idealnie nadaje się do wykładania dużych powierzchni, jak na przykład place albo skwery. Jest tak bez względu na fakt, czy zdecydujemy się na jednolitą barwę kostki, czy zamiast tego na różnokolorowy. Jeżeli zainteresowały nas nietuzinkowe kostki granitowe czerwone mogą być dobrym wyborem. Cena kostki w dużym stopniu uzależniona jest od jej wymiarów, jak i uzyskanej barwy. Wyższa będzie cena niewielkich kostek granitowych. Z powodu odporności granitu i jego twardości, proces łupania jest bardziej kosztowny oraz może to wpływać na wyższą cenę końcową. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę granitu, jest jego barwa. Najczęściej dostępne na rynku odcienie to szary i jasnoszary, a także niemal biały, białoróżowy, zielony, czerwony czy ciemnoszary.
Kostka granitowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdza się w otoczeniu domów, na podjazdach, na placach i wiele innych. Miejsca wyłożone granitem są ładniejsze, co powoduje podwyższenie wartości całej inwestycji, jak również docelowo obniża koszty utrzymania. Planując projekt brukarski należy dokładnie dobrać wielkość kostki do jej wymiarów. Inne rodzaje sprawdzą się do budowy alejek ogrodowych, do tarasów czy wypełnienia klombów, inne do budowy schodów, a także podjazdów.