Sauna kojarzy się z Finlandią, zaś łaźnie ze starożytnym Rzymem. Takie rozgraniczenie jest co prawda dziś już mocno zatarte, bo wiele osób myli te formy kąpieli. A między nimi odnaleźć można sporą liczbę różnic. Na czym polega zabieg w łaźni parowej i kto powinien z niego korzystać?
Zalety łaźni parowych
Łaźnia parowa, zwana też łaźnią rzymską lub turecką, jest miejscem, w którym panuje wysoka temperatura (ok. 40-50 stopni Celsjusza) i bardzo wysoka wilgotność. Ta forma regeneracji jest coraz częściej wykorzystywana w klubach sportowych, gabinetach kosmetycznych i SPA. Bywa również stosowana w domach prywatnych. W saunie parowej, w odróżnieniu od sauny fińskiej najistotniejszy jest nie piec, ale generator pary z dyszami. A jakie zalety ma korzystanie z sauny parowej? Nie tylko usprawnia krążenie krwi i poprawia przemianę materii, ale też wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i hartuje go. Zwiększa ponadto wydolność organizmu, oczyszcza skórę i sprzyja relaksacji. Do łaźni parowej, podobnie jak do sauny fińskiej wchodzi się nago. Nie można mieć na sobie stroju kąpielowego czy szlafroka. Zdjąć trzeba również biżuterię, a kobiety powinny zmyć makijaż. Zanim wejdzie się do łaźni parowej, należy wziąć prysznic (również wówczas, gdy zrobiliśmy to w domu). Natrysk wykonuje się również po wyjściu, na początku polewając ciało w miejscach położonych najdalej od serca. Osoby korzystające z łaźni po raz pierwszy nie powinny przebywać w niej dłużej niż 5-7 minut (z czasem czas pojedynczej sesji będzie się wydłużał, choć nigdy nie powinien przekroczyć pół godziny). Producent saun fińskich zadbał o to, by zabieg w nim przeprowadzony zawsze był na najwyższym poziomie. I nie chodzi tylko o sam komfort, jak również przyjemną atmosferę. Ławy są często podświetlane, a ściany dekoracyjnie ozdobione (nierzadko na antyczny styl rzymski, nawiązujący do historii łaźni).
W wielu miastach w Polsce funkcjonują łaźnie parowe. Amatorów tego rodzaju regeneracji organizmu nie brakuje. Są wśród nich sportowcy, ale również osoby, którym na sercu leży naturalne wzmacnianie odporności, oraz chcące nabrać dystansu do bieżących spraw i pozbyć się napięcia dnia codziennego. I dlatego też tego rodzaju miejsca zawsze sprzyjają nie tylko regeneracji ciała, ale i duszy.