Współczesna architektura miejska opiera się na estetyce. Estetyka ta przejawia się w minimalizmie i odpowiednim ułożeniu poszczególnych komponentów. Jednakże wygląd to nie wszystko. Współczesny park miejski powinien być również funkcjonalny i posiadać ważne elementy użyteczności publicznej.
Dbając o czystość
Park miejski, to miejsce, w którym dominuje zieleń, dlatego też niezbędna jest jego dokładna pielęgnacja. Wiadome jest to, że po parkach przemieszcza się ogromna ilość spacerowiczów. Dlatego też niezbędne będą kosze na śmieci. Współczesne kosze oferowane przez producentów takich jak np. Koszetormet.pl niczym nie przypominają tamtych, jaki miały miejsce jeszcze dwadzieścia lat temu. Kosze metalowe są zazwyczaj koloru zielonego. W związku z tym nie szpecą poprzez wtapianie się w tło. Popularne są również śmietniczki zbudowane z kamienia. Wiadome jest to, że część ludzi przechadza się po parkach ze swoimi pupilami. Dlatego warto również pomyśleć o pojemnikach na psie odchody. W końcu nie ma nic gorszego niż odchody leżące na trawnikach. Park miejski w takim stanie byłby mało estetyczny a spacer po nim mało komfortowy. Z założeń prawnych dotyczących ochrony parków miejskich wynika, że każdy teren zielony powinien posiadać taki pojemnik. Prawda jest taka, że bez tych ważnych elementów parki miejskie nie były by parkami miejskimi, a skupiskami śmieci. W wielu miejscach bardzo popularne są również pojemniki do segregacji odpadów.
Punkty informacyjne
Ludzie wędrujący po parku poszukują rożnych informacji. Współczesne, nowocześnie zaprojektowane parki miejskie posiadają infomaty. Według producenta Kzl.pl są to urządzenia imitujące monitory komputerowe odporne na działanie czynników zewnętrznych. Te punkty informacyjne służą każdemu, kto chce skorzystać z przeglądarki internetowej w danym miejscu. Jest to znaczne ułatwienie dla społeczeństwa. Ułatwia komunikacje i orientacje w terenie. Info-kioski szczególnie są przydatne dla osób przyjezdnych. Coraz więcej parków większych miast w Polsce posiadają tego typu urządzenia, które można porównać do dawnych tablic informacyjnych. Oczywiście warto, aby na danym terenie widniały tradycyjne tablice. Szczególnie te o charakterze edukacyjnym są wskazane. Można na nich umieścić informacje dotyczące przyrody danego miejsca lub też informacje o jakimś zabytku. Bardzo popularne są tablice zbudowane z drewna, przy których spacerowicze chętnie się zatrzymują. W związku z tym park może stanowić cenne miejsce edukacji przyrodniczo- kulturowej. Warto wspomnieć o tym, że tego typu obiekty należy monitorować chroniąc je przy tym przed wandalami.
Odpoczywając w parku
Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer po parku podczas słonecznego dnia. Wówczas można przysiąść na ławeczce, cieszyć się przyrodą, promieniami słońca, poczytać książkę lub porozmawiać. Ławki są bardzo ważnym elementem w każdym parku. Osoby projektujące tereny zielone jak np. firma Astrini-design.pl wybierając poszczególne ławki kierują się wygodą oraz trwałością. Najbardziej pożądana jest ławka parkowa betonowa, która jest bardzo trwała i odporna na czynniki zewnętrzne, jak opady deszczu lub mróz. Oczywiście samo siedzenie jest zbudowane zazwyczaj z drewnianych desek co gwarantuje znaczny komfort podczas siedzenia, jednakże stelaż pozostaje z betonu. Istnieje bardzo dużo wzorów ławek parkowych. Wędrując po nowoczesnych parkach miejskich jak i przeglądając artykuły na portalu www.eplacezabaw.pl można zauważyć coraz bardziej skomplikowane kształty tychże elementów. Jeżeli chodzi o sam beton, to jest on wzbogacony kamieniem ozdobnym tak, aby efekt wizualny był jak najbardziej perfekcyjny. Materiałami mogą być między innymi:
- granitowy,
- kwarcyt,
- sjenit,
- amfibolit,
- marmur,
- mieszane kruszywa.
Projektując park miejski należy zadbać o odpowiednie wytyczenie ścieżek. Koniecznie trzeba ustalić ich nawierzchnię oraz rodzaje krawężników. Nie wolno także zapominać o oświetleniu. Niemalże każda latarnia powinna stać przy ławeczce. Natomiast same ławki muszą mieć określoną odległość od siebie.
Coś dla oka
Ludzie wędrują po parku po to, aby podziwiać piękno przyrody. Oczywiście o to miejsce należy odpowiednio dbać, pielęgnować i urozmaicać rożnymi formacjami roślinnymi. Od wieków klomby kwiatowe stanowiły największy komponent atrakcyjności parków miejskich. Według portalu http://www.ogrodinfo.pl do roślin najbardziej charakterystycznych w parkach należy przede wszystkim róża parkowa. Pracownicy zieleni miejskiej coraz częściej wdrażają nowoczesne elementy architektoniczne. Przykładem mogą być nowoczesne donice, w których rosną ciekawe rośliny. Donice te podobnie, jak wyżej wspomniane ławki są zbudowane z betonu ozdobionego kruszywem. W Parku powinny się znaleźć drzewa różnego gatunku:
DRZEWA LIŚCIASTE |
DRZEWA IGLASTE |
|
|
Oprócz drzew i kwiatów warto zainwestować w różnego rodzaju krzewy, które również potrafią być urocze. W parkach wskazane są również systemy wodne. Wszelkie stawy, strumyki z małymi mosteczkami lub fontanny wpływają pozytywnie na wygląd parku miejskiego.
Podsumowując temat
Aby teren zielony mógł być miejscem atrakcyjnym, należy go zaprojektować bardzo dokładnie i profesjonalnie z wykorzystaniem motywów dekoracyjnych, roślin ozdobnych oraz nowoczesnych urządzeń. Właśnie w ten sposób architekci krajobrazów dobrze wykorzystujący swoją wiedzę mają na celu przyciągnąć ludność do pięknego obiektu, jakim jest właśnie park miejski. W końcu nie bez znaczenia ludzie pragną tu odpoczywać i spędzać swój wolny czas.