Wykorzystanie lasu w słoiku na lekcjach biologii

W dzisiejszych czasach wiele osób zaczyna dostrzegać, że edukacja w szkole nie daje dzieciom umiejętności, które będą im potrzebne w dorosłym życiu. Widzą to zarówno osoby, których dzieci uczęszczają do szkoły, jak i nauczyciele. Z tego powodu wiele osób chętnie podejmuje w czasie lekcji różne działania, które mają pokazać uczniom funkcjonowanie danych proces w rzeczywistości, a nie tylko czytanie o nich na kartkach podręcznika.

Zastosowanie lasu w słoiku

las w słoiku cenaJak wspomniano powyżej, dzisiaj coraz więcej osób dostrzega potrzebę zmian w szkolnictwie, które umożliwią uczniom naukę umiejętności, które przydadzą im się po opuszczeniu szkoły. Jednak jednocześnie nauczyciele muszą zadbać o to, aby zrealizować podstawę programową i nauczyć uczniów też tego, co będzie od nich wymagane na egzaminach, aby mieli oni szanse dobrze je zdać i dostać się na wymarzone studia. Aby jednocześnie uatrakcyjnić lekcję i nauczyć się wymaganych treści, możemy w ramach biologii spróbować wyhodować las w słoiku Cena rzeczy potrzebnych do tego może zamknąć się w kilku złotych, co sprawi, że nie będzie ona problemem dla szkoły. Dzięki temu uczniowie bez wychodzenia z klasy będą mogli obserwować procesy, które zachodzą w rzeczywistości, a przez to na własne oczy obserwować procesy zachodzące w przyrodzie, a nie tylko czytać o nich i bezmyślnie zapamiętywać wybrane formułki. Jeżeli pozwolimy uczniom na samodzielne wyhodowanie takiego mini lasu, to możemy być zaskoczeni, w jak szybki sposób sami zauważą pewne prawidłowości i będą dostrzegać rządzące nim prawa. To natomiast z pewnością sprawi, że na dłużej zapamiętają istotne informacje, niż ma to miejsce przy suchej nauce na pamięć. Jeżeli dołożymy do tego samodzielne opracowanie przez uczniów tematów, które są związane z przeprowadzonym doświadczeniem, to będziemy mogli obserwować, jak sami są w stanie zdobywać potrzebną wiedzę, a przez to zdobywać umiejętności, które będą im przydatne na studiach i w pracy.

Podsumowując, dzisiaj dużym problemem w szkołach jest fakt, że nauczyciele chcieliby wprowadzić zmiany, które lepiej przygotują uczniów do rzeczywistego świata, ale jednocześnie ogranicza ich podstawa programowa i przygotowanie ich do egzaminów. Aby poradzić sobie z tym problemem warto zastanowić się nad działaniami takimi jak hodowanie lasu w słoiku na lekcjach biologii lub inne praktyczne doświadczenia i ich omawianie.