Wybór karmy dla suk szczennych

Dla suki okres ciąży oraz porodu wiąże się ze stałym zapotrzebowaniem wartości odżywczych, które potrzebne są do wykarmienia zarówno płodu, jak i małych szczeniaków. Należy je uzupełniać stale z pożywienia, ponieważ samica nie magazynuje pokarmu. Niezbędne są także witaminy, które mają na celu doprowadzić do regeneracji narządów płciowych po urodzeniu szczeniąt. Karmę należy kupować pod okiem dobrego weterynarza.

Jaka karma dla suk szczennych?

dobra karma dla suk szczennychZapłodnienie, ciąża oraz okres karmienia to bardzo ważne dni w życiu suki szczennej. Kiedy zauważymy, że nasza suka jest w okresie ciąży należy rozpocząć specjalne karmienie. Na początku ciąży musimy podawać dobrą karmę, w której znajdą się zbilansowane białka, węglowodany oraz cukry. Jeśli interesuje Cię dobra karma dla suk szczennych sklep internetowy o tematyce zoologicznej będzie najlepszym wyborem. Do sześciu tygodni ciąży nie trzeba podawać suce więcej pożywienia, niż potrzebuje na co dzień, jednak zawsze warto wsypywać trochę więcej do miski. Jeśli zacznie zjadać wszystko do końca, będzie to oznaką, że ilość karmy trzeba zwiększyć. Następnie w diecie suki należy zwiększyć ilość białek i tłuszczów, które będą przekazywane w organizmie zwierzęcia dla potomstwa. Ważne są witaminy z grupy B i D, aby uniknąć powikłań porodowych. Po porodzie następuje laktacja, czyli okres karmienia. Trwa on od pięciu do siedmiu tygodni. W tym czasie powinniśmy zwiększyć ilość wapnia podawanego zwierzakowi oraz stosować mieszanki witaminowe, które będą przekazywane szczeniakom wraz z mlekiem. Suka w dalszym ciągu nie gromadzi zapasów w organizmie, dlatego trzeba ją żywić podwójnie. Oczywiście zależy to od ilości potomstwa do wykarmienia oraz kondycji psa. Czasami warto dodać suplementy, które mają zwiększyć produkcję mleka.

Tak wykarmiona suka jest gotowa do tego, by zostać matką. Psiak w okresie ciąży, a także laktacji musi liczyć na Twoją pomoc, dlatego dobrze dobierz karmę. Jak już wspominałem, warto to robić pod okiem weterynarza, który zna się na zwierzętach i będzie wiedział jak Ci doradzić. Możesz także pytać sprzedawców w sklepach zoologicznych, ponieważ masz prawo liczyć na to, że są profesjonalistami. Zwierzęta potrzebują dużo troski, zarówno suka szczenna, jak i jej liczne potomstwo.