Wilgoć na ścianach – osuszanie

Woda jest nam potrzebna do życia ale jest to jeden z żywiołów, który w niektórych kwestiach może bardzo nam zaszkodzić. Jednym z problemów związanych bezpośrednio z wodą jest problem wilgoci w mieszkaniach. Woda bardzo łatwo wiąże się z gazami obecnymi w powietrzu i osadza się na wszystkim tym co chłodne w naszym domu. Najczęściej wybór pada na ściany. Na nasze szczęście ludzkość zna już sposoby na walkę z wilgocią.

Nowoczesne metody usuwania wilgoci

osuszanie budynku kwidzynJeszcze jakiś czas temu mówiono, że jeśli nasza ściana przesiąknęła wodą to jedynym rozwiązaniem będzie zrywanie tynków, w których znajdują się rodniki grzybów i pleśni. Na dzień dzisiejszy znane są jednak nieco mniej radykalne sposoby na walkę z wilgocią. Jednym z nich, mimo że również inwazyjnym, jest stosowanie metody zwanej iniekcją krystaliczną. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest osuszanie budynku Kwidzyn jest jednym z wielu polskich miast gdzie bardzo często wykonuje się zabiegi iniekcji. Metoda ta polega na wstrzykiwaniu w ścianę na pewne głębokości specjalnej substancji, która przyciągnie cząsteczki wody i je zwiąże w kryształ. To właśnie stąd wzięła się nazwa tej metody. Innym sposobem jest osuszanie murów przy użyciu specjalnych urządzeń takich jak osuszacze. Ustawia się bezpośrednio przy ścianie i gorące powietrze osusza całą powierzchnię ściany. Jest to sposób bardzo dobry ale jednak wspomniana wcześniej metoda jest dużo skuteczniejsza. Nie oznacza to jednak tego by osuszaczy nie stosować.

W wielu przypadkach może obejść się bez stosowania iniekcji. Jest to oczywiście zależne od stopnia zaawansowania zawilgocenia naszych ścian. W przypadku gdy nasza ściana jeszcze nie wchłonęła zbyt dużo wody to możemy z powodzeniem stosować wspomniane wcześniej osuszacze. Sprawdzić się mogą również osuszacze chemiczne.