Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy wbrew pozorom bardzo dużo czasu. Nic dziwnego, że dbamy o to, aby miejsce to było przyjazne i estetyczne. W związku z tym podczas urządzania łazienki, powinniśmy zadbać o to, aby meble w niej się znajdujące były nie tylko adekwatne do naszych wymagań wizualnych, ale przede wszystkim praktyczne i trwałe. Nie warto więc kierować się tylko ceną, podczas dobierania szafek łazienkowych.
Jak znaleźć odpowiednią szafkę łazienkową?
Wbrew pozorom, nie jest proste znaleźć odpowiednie meble do łazienki. Często zdarza się tak, że wybrane przez nas rozwiązanie zachwyca nas pod względami estetycznymi, jednak opis producenta i jej specyfikacja techniczna pozostawia wiele do życzenia. Poszukiwania szafki łazienkowej są więc często długie. Odwiedzamy wiele sklepów, oglądamy wiele modeli, a i tak bardzo często decydujemy się na zamówienie mebli na wymiar. Na co więc szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze szafki łazienkowej? Przede wszystkim na materiał, z którego jest wykonana. Szafka łazienkowa jest bowiem narażona na częste zachlapania i zabrudzenia. Tusz do rzęs czy szminka należy do zabrudzeń, które nie z każdej powierzchni jest łatwo usunąć. Jaki materiał będzie więc optymalny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Należy jednak poszukiwać cech, które taka szafka łazienkowa powinna spełniać. Z pewnością najważniejsze jest to, aby materiał z którego jest wykonana szafka do łazienki był nienasiąkliwy. Producenci radzą sobie z tym w różnoraki sposób. Czasami oklejają element specjalnymi okleinami, które nie wchłaniają wody. Podczas zachlapania woda tworzy dość wyraźne krople. Podobnie jest z zabrudzeniami takich powierzchni. Nie przywierają one do materiału i w bardzo prosty sposób można je usunąć. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że są one trwałe i dostępne w bardzo wielu kolorach.
W przypadku, kiedy szukamy szafki z rodzimego drewna, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby drewno było odpowiednio zabezpieczone przed wpływem wody. W jaki sposób przygotowuje powierzchnie tego typu do kontaktu z wodą? Stosuje się impregnacje – wgłębne lub powierzchniowe. Należy jednak pamiętać, że taki materiał nie może być narażony na częste nawodnienie i zadbać o to, aby wszelkie zachlapania od razu wycierać.