Projekt hali magazynowej

W co powinien być wyposażony magazyn?

Magazyny są bardzo ważnymi miejscami w każdej firmie, to właśnie w nich składany jest gotowy towar czy też rzeczy niezbędne do prawidłowego działania danego przedsiębiorstwa. Na ich poprawne funkcjonowanie ma wpływ wiele czynników takich jak wykształcenie pracowników czy odpowiednie wyposażenie. To właśnie ten drugi czynnik wpływa na komfort pracy magazynu oraz jej bezpieczeństwo. Wiele firm postanawia zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż od tego zależy sprawność działania danego magazynu. W co zatem powinien być wyposażony magazyn?

Właściwe ułożenie towaru czyli dobór regałów

magazynPodstawowym elementem wyposażenia każdego magazynu są odpowiednie regały. To na nich układany jest towar, sprawia to, że powinny one być odpowiednio dopasowane nie tylko do wielkości magazynu lecz także rozmiaru przechowywanego towaru. Regały magazynowe wykonane są zazwyczaj z metalu dzięki czemu są one bardzo wytrzymałe i stabilne. Przy ich montażu należy zwrócić uwagę na fakt aby były one odpowiednio przymocowanie do podłoża.  Pozwoli to na uniknięcie ryzyka ich przechylenia się podczas wkładania bądź zdejmowania towaru. Taki regał metalowy powinien posiadać dodatkowe wzmocnienia półek, co sprawi, iż na każdą z nich będzie można ułożyć towar o dowolnej wadze. Dobrze jeśli przy zakupie takiego regału magazynowego zapytamy sprzedawcę, czy posiada on atesty świadczące o jego przeznaczeniu, dzięki temu w razie jakiejkolwiek kontroli lub nieszczęśliwego wypadku będziemy mogli okazać dokument o odpowiednim przeznaczeniu danego elementu wyposażenia magazynu.

Należyta widoczność – zastosowanie luster w magazynie

lustro przemysłoweNastępnym elementem wyposażenia dobrze działającego magazynu są odpowiednie lustra. Są one bardzo ważne szczególnie w przypadku gdy w magazynie poruszają się wózki widłowe. Według portalu www.portalbhp.pl takie lustra przemysłowe wpływają na poprawę widoczności w magazynie, co pozwala na uniknięcie nieszczęśliwych wypadków podczas pracy. Wybierając lustro do magazynu warto zastanowić się nad jego wypukleniem gdyż wpływa ono na odpowiednią widoczność w danym miejscu, istotne jest także to aby one umieszczone we właściwej odległości i pod odpowiednim kątem od osób obserwujących, tak aby było zapewnione jak najlepsze pole widzenia. Lustra przemysłowe czy też lustra drogowe są wykonane z wytrzymałego szkła co sprawia, iż nawet w przypadku ich zahaczenia przez wózek widłowy nie ulegają one rozbiciu.  Kolejną istotną kwestią jest ich obramowanie, zazwyczaj w kolorach biało-czerwonych czy żółto-czarnych dzięki czemu  lustro jest łatwe w zauważeniu co sprawia, że pracownicy magazynu mogą bez problemu z nich korzystać.. Zastosowanie luster w magazynie sprawi, iż poruszanie się po jego powierzchni będzie bezpieczne, a pracujące w nim wózki widłowe nie będą stanowić zagrożenia dla pozostałych pracowników naszej firmy.

 Zabezpieczenie danego miejsca czyli słupek i łańcuch

słupkiW magazynach często pojawia się konieczność wydzielenia danej przestrzeni tak by była ona niedostępna dla osób do tego nieupoważnionych. W tym celu dobrym rozwiązaniem okażą się słupki z łańcuchem. Według informacji z asystentbhp.pl są one wykonane przeważnie z plastiku dzięki czemu w każdej chwili można je przestawić. Posiadają one również specjalne podstawy wypełnione piaskiem czy też wodą, które gwarantują im właściwą stabilność a zarazem lekkość. Są połączone ze sobą za pomocą łańcucha, który jest umieszczony na ich górze. Dużym atutem takiego rozwiązania jest ich kolor  zazwyczaj biało-czerwony czy żółto-czarny dzięki, któremu są one widoczne ze znacznej odległości.

Wjazd i wyjazd – odpowiednia brama do magazynu

bramy szybkobieżneBardzo ważną kwestią w pracy magazynu jest optymalizacja przepływu towarów i osób, dlatego też w większości magazynów stosuje się bramy szybkobieżne. Posiadają one specjalne prowadnice, które są napędzane przy wykorzystaniu automatycznych systemów sterowania zapewniających możliwość szybkiego ich otwierania i zamykania. Jest to szczególnie istotne w magazynach, gdzie jest wymagany szybki przepływ towarów. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest między innymi:

·         ograniczenie strat energii,

·         poprawa klimatu pomieszczenia,

·         estetyczny wygląd.

Warto także zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana brama przemysłowa. Na rynku dostępny jest ich szeroki wybór co sprawia, iż można dostosować takie parametry bramy jak sposób otwierania czy przezroczystość. Dzięki temu można indywidualnie dostosować bramę do potrzeb magazynu.

Krótko podsumowując

Wyposażenie magazynu ma bardzo duży wpływ na komfort i tempo jego pracy a także bezpieczeństwo jego pracowników. Opisane powyżej elementy pozwalają na bezproblemowe działanie wielu magazynów a także poprawę bezpieczeństwo pracy.