Tkaniny szeroko stosowane w branży odzieży sportowej

Uprawianie sportu na świeżym powietrzu jest bardzo przyjemnym i coraz bardziej popularnym zajęciem. Dzięki popularyzacji sportu wśród młodzieży i dorosłych, można w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy ogólnej sprawności oraz stanu zdrowia osób trenujących. Jednak aby móc uprawiać sport w komfortowych warunkach, potrzebna jest odzież, która jest uszyta z odpowiednich materiałów. Są one dobierane pod kątem rodzaju odzieży, oraz warunków zewnętrznych, w jakich będzie ona używana.

Tkaniny potrzebne do wyprodukowania odzieży sportowej

tkaniny pcvWiększość strojów wierzchnich, które są stosowane do uprawiania wielu dyscyplin sportowych (bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking), jest wytworzona z tkanin, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie pary wodnej. Jest to szczególnie ważny aspekt działania odzieży termoaktywnej, której składnikiem są tkaniny pcv. Dzięki odpowiedniemu poziomowi cyrkulacji powietrza, możliwe jest odprowadzanie pary wodnej oraz potu na zewnątrz. Jest to szczególnie przydatna funkcja odzieży sportowej dla osób intensywnie trenujących bieganie czy jazdę na rowerze. Za sprawą tych właściwości strojów sportowych, osoba odbywająca trening czuje się komfortowo, a jej organizm może w większym stopniu adaptować się do bodźców treningowych i intensywnych interwałów biegowych czy rowerowych. Kolejnym bardzo popularnym materiałem, który jest stosowany przy użyciu tkanin poliestrowych, są tak zwane membrany. Mają one za zadanie chronić osobę trenującą przed przenikaniem chłodu podczas zimnych jesiennych i zimowych dni. Tego typu tkaniny są stosowane zarówno do produkcji górnych partii odzieży (kurtki, bluzy), jak również do wytwarzania spodni sportowych. Często też możemy spotkać nakrycia głowy z tkanin membranowych czy nawet skarpetki sportowe, wykonane za pomocą tego materiału.

Dzięki tkaninom poliestrowym powstaje szereg rozmaitych strojów sportowych. W branży biegowej i rowerowej mamy do czynienia ze swego rodzaju wysypem odzieży wierzchniej, która jest uszyta z użyciem tkanin poliestrowych. Dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu odzież, producenci wdrażają nowe technologie produkcyjne, które służą do produkcji coraz większej ilości, wysokiej jakości odzieży termoaktywnej.