Terakota i glazura w domu

Płytki ceramiczne dzielą się na wiele rodzajów. Warto jest w nie inwestować, jeśli wiemy, że danym pomieszczeniu będzie wilgotno, ponieważ w ten sposób zabezpieczymy ściany przed pleśnią oraz grzybami. Inwestując w płytki warto wiedzieć, czym się one charakteryzują oraz jaki klej do nich wybrać. Jedyne, co jest wspólne to fuga, którą zawsze wybiera się taką samą, tylko o różnych barwach.

Zastosowanie terakoty oraz glazury

glazury i terakotyZarówno glazura, jak i terakota to rodzaj ceramicznych płytek. Jednak glazura wykonywana jest z zanieczyszczonej porcelany, a terakota z płytek ceglanych. Dzięki temu każde z nich ma inne zastosowanie. Glazury i terakoty są świetne do wilgotnych pomieszczeń. Jednak glazura doskonale nadaje się do bezpośredniego kontaktu z dużą ilością wody. To dlatego układa się ją na przykład w basenach oraz w obudowie wanny. Terakota jest zupełnie innym materiałem. Nadaje się do układania na ścianach pionowych. Co do materiału, glazurę układa się na kleju gipsowym lub zaprawie murarskiej o wysokiej przyczepności. Do układania terakoty wykorzystuje się tylko i wyłącznie klej gipsowy, jednak podłoże przed jego ułożeniem musi zostać pomalowane gruntem szczepnym. Terakoty są bardziej wytrzymałe na uderzenia, a ich grubość jest nieco większa. Zarówno jeden, jak i drugi typ płytek może mieć swoje wzory i różne kolory. Nie ma różnicy, jeśli chodzi o fugę, którą się daje pomiędzy płytki.

Glazura, a także terakota to bardzo dobry materiał, dlatego warto jest go wykorzystywać w swoich wnętrzach. Trzeba pamiętać również o tym, by materiały były stosowane na dobrym podłożu. Dobry fachowiec będzie wiedział, w jaki sposób podłożę powinno być przygotowane. Bez wątpienia jest to niesamowicie ważne. Takie płytki są w wielu polskich domach.