Stosowanie nawozów wapiennych

Aby sprawić, iż nasza gleba będzie idealnym miejscem do poprawnego rozwoju roślin oraz plonów musimy zadbać o jej odpowiednie nawadnianie, a także nawożenie. Przy kwaśnych odczynach pH nie będą one rosły poprawnie, gdyż ogranicza to wiele procesów fizjologicznych. W związku z tym po zakończonym okresie wegetacyjnym, czyli późnym latem oraz jesienią będziemy musieli dobrać odpowiedni nawóz wapienny do rodzaju naszej gleby. Jest ich bardzo dużo na rynku.

Najlepsze nawozy wapniowe do gleby

wapno nawozowe tlenkoweCzasami nasza gleba jest wyjałowiona z minerałów. Musimy wtedy zadbać o ich uzupełnienie, jednak najlepiej robić to dopiero po sprawdzeniu odczynów gleby. Możemy to uczynić w bardzo łatwy sposób z pomocą miernika chemicznego albo elektrycznego, który powinniśmy dostać w sklepach ogrodniczych. W zależności od tego czy nasza gleba jest ciężka możemy potrzebować wapno nawozowe tlenkowe albo wapno nawozowe węglanowe w przypadku gleb przydomowych. Drugi typ nawozu nadaje się do gleb ciężkich i lekkich. Obydwie te opcje są bardzo dobre, jednak w przypadku tlenkowego nawozu musimy uważać na jego dawki, aby nie dać go za dużo. Dodatkowo mocno się pyli, przez co zaleca się nawożenie w dni bezwietrzne. Najpopularniejszym nawozem tlenkowym jest wapno palone. W przypadku węglanowego jest nieco więcej ciekawych opcji takich jak wapno dolomitowe, kreda posodowa czy wapniak rolniczy mielony. Musimy również pamiętać, iż pH gleby musi mieć odczyn obojętny albo lekko alkaliczny w zależności od tego co uprawiamy. Ważny jest również moment nawożenia. Zawsze nawozimy po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Przypada to na czas późnego lata i jesieni. Przekopujemy wtedy najczęściej glebę z nawozem, a gdybyśmy robili to w trakcie wzrostu plonów na pewno byśmy je uszkodzili. Dlatego zwróćmy na to uwagę i przygotujmy się odpowiednio.

Poprawne nawożenie to nie jedynie sypnięcie dużej ilości nawozu. To przede wszystkim sprawdzenie odczynu gleby, aby upewnić się jakich elementów mineralnych jej brakuje. Gdy to wiemy możemy dobrać nawóz. Bardzo często dotyczy to zbyt kwaśnego podłoża, przez co musimy skorzystać z nawozu wapiennego. Dostosujmy dawkę tak, aby zmienić odczyn na obojętny albo lekko alkaliczny. Nie zapominajmy też o odpowiednim dobraniu nawozu i pory sypania.