Jak to możliwe, że wyjeżdżając na wakacje w góry, już po pierwszej kąpieli widzimy różnicę na naszej skórze czy włosach? Dlaczego woda płynąca z kranu może się tak bardzo różnić w poszczególnych miastach? Jak poradzić sobie z wodą o zbyt wysokiej zawartości jonów wapnia i magnezu? Woda miejska potrafi poważnie namieszać w każdym domu, bywa źródłem wielu awarii i przyczyną uszczuplenia domowego budżetu.
Twarda woda – jak ją zmiękczyć?
Jak poradzić sobie z twardą wodą i dlaczego warto zainwestować w jej zmiękczanie? Z czym wiąże się użytkowanie wody bogatej w wapń i magnez? Jeśli na kabinie prysznicowej już po jednym użyciu widzisz białe ślady, a umywalka po kilku dniach od mycia pokrywa się wapiennym, trudny do wyczyszczenia osadem, oznacza to, że twardość wody w instalacji jest zdecydowanie za wysoka. Widoczne gołym okiem osady to jedynie wierzchołek góry lodowej, dużo poważniejsze jest to, czego nie widać. Osad w czajniku, może i jest irytujący w czyszczeniu, ale to również nie jest największy problem dotyczący twardej wody w domu. Najbardziej bowiem cierpią nasze pralki, zmywarki, automaty do kawy oraz podgrzewacze wody. Kamień, który odkłada się w tych urządzeniach powoduje ich sukcesywne niszczenie, które prostą drogą prowadzi do awarii. Grzałka pralki obrastana jest warstwą osadu, podobnie dzieje się w zmywarce czy w bardzo delikatnych przewodach kawiarki. Jeśli nie podejmiemy żadnych kroków wystarczająco wcześnie, prędzej czy później dojdzie do poważnej awarii, a naprawy będą kosztowne. Jak zatem zaradzić problemowi twardej wody? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań są rekomendowane zmiękczacze wody. Takie urządzenie montuje się w miejscu wejścia instalacji wodnej do domu, dzięki temu woda w całym budynku posiada pożądane parametry. Zmiękczanie odbywa się w kolumnie ciśnieniowej zmiękczacza. Prócz niej sprzęt posiada także kolumnę na roztwór regeneracyjny. Roztwór ten jest konieczny do regeneracji złoża filtracyjnego, ponieważ jego wymiany dokonuje się raz na kilka lat, a bez odpowiedniej regeneracji złoże przestanie spełniać swoje funkcje.
Czy zmiękczanie wody jest opłacalne? Biorąc pod uwagę, że koszty utrzymania urządzenia są znikome, taka inwestycja zwraca się bardzo szybko. Jakie zyskamy korzyści? Wystarczy przeliczyć, ile pieniędzy wydajemy na filtry do dzbanków, specjalne preparaty do ochrony pralki i zmywarki, filtry do kawiarki, szereg środków czyszczących do usuwania osadu z kamienia w łazience, oraz zwiększoną ilość detergentów do prania i zmywania. Dołóżmy do tego potencjalne koszty napraw sprzętów AGD, a wyjdzie nam całkiem pokaźna sumka, jaką uda się zaoszczędzić.