Skuteczna izolacja natryskowa pianką

Skuteczna izolacja termiczna domu, zarówno fundamentów, ścian, jak i dachu, to element, którego nie wolno pominąć. Pozwoli to na komfortowe funkcjonowanie w budynku oraz na utrzymanie kosztów ogrzewania na stosunkowo niskim poziomie. Pominięcie izolacji będzie nas drogo kosztowało i wpłynie niestety negatywnie na komfort użytkowania domu. Warto zatem wrzucić ten element w kosztorys przy budowie domu czy też przy kupnie budynku z rynku wtórnego.

Rodzaje i właściwości pianki PUR

izolacja pianąSposobów na ocieplenie domu jest kilka. Niektóre z nich dobrze nam znane, takie jak styropian czy wełna mineralna, stosowane są od pokoleń. Inne, nieco bardziej innowacyjne, takie jak natryskowa izolacja pianą, wciąż stosowane są z rezerwą, choć ich popularność z roku na rok rośnie. Jakie są wady i zalety tej nowoczesnej metody izolacji domu? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego sposobu ocieplenia? Pianka PUR stosowana do izolacji budynków może występować w trzech różnych odmianach, o czym warto pamiętać dokonując wyboru. Mamy do czynienia z pianą otwartokomórkową, zamkniętokomórkową oraz z płytami z piany zamkniętokomórkowej. Czym różnią się te trzy rodzaje ocieplenia? Przede wszystkim sposobem nakładania. Natryskowa izolacja pianą, do której stosowana jest zarówno pianka otwarto jak i zamkniętokomórkowa, jest to sposób nie wymagający docinania płyt i dopasowywania ich do ocieplanych powierzchni. Ma to ogromne znaczenie w przypadku miejsc trudnych do izolacji, gdzie występuje wiele załamań, krzyżujących się elementów, gdzie więźba dachowa ma skomplikowaną konstrukcję. Stosowanie płyt w takim przypadku nastręcza wiele trudności, a nieumiejętne docięcie materiału izolacyjnego spowoduje powstanie mostków termicznych, które zdecydowanie obniżą skuteczność ocieplenia. Decydując się na ocieplenie pianką możemy wybrać między dwoma jej rodzajami. Różnią się one przede wszystkim współczynnikiem przewodzenia ciepła. W przypadku pianki otwartokomórkowej jest on na podobnym poziomie co wełna mineralna, znacznie bardziej korzystny jest w przypadku pianki o zamkniętej budowie komórek.

Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania pianką? Przede wszystkim na grubość warstwy izolacyjnej, która jest zależna od parametrów użytej pianki. Ze względu na to, że izolacja natryskowa pianką PUR wymaga użycia agregatu, nie jesteśmy wykonać prac we własnym zakresie. Warto jednak postawić na sprawdzonego wykonawcę posiadającego odpowiednie doświadczenie w pracy z tym stosunkowo nowym materiałem.