Jeszcze do niedawna by zaznać relaksu w saunie czy też łaźni należało wybrać się do profesjonalnego spa, obecnie relaksem w tego typu miejscach możemy się cieszyć we własnym zaciszu domowym. Jednak by domowa sauna była w pełni funkcjonalna musi zostać odpowiednio zaprojektowana. Co zatem powinniśmy uwzględnić projektując domową saunę? Oto kilka podpowiedzi.
Projekty łaźni i sauny – co należy wiedzieć
Projekt domowej sauny najlepiej jest uwzględnić już na etapie budowy domu, jednak i w gotowych domach można zbudować tego typu obiekt. Podstawą jest wygospodarowanie miejsca. Według producenta saun meadowgroup.pl na małą domową saunę w projekcie należy uwzględnić około 1.5 m² powierzchni, czyli nie zbyt wiele. W praktyce jednak najlepiej sprawdza się, gdy sauna znajduje się obok łazienki lub też jest z nią połączona, nie mniej na ten cel można także przeznaczyć i inne pomieszczenie. Jeżeli chodzi o koszt takiej domowej sauny to szacuje się go na około 7-8 tysięcy złotych. Dość istotną kwestią jest fakt, że realizacja projektu takiej sauny trwa zwykle jeden dzień. Jest to o tyle istotne, że modernizacja ta nie wpływa znacząco na domowy harmonogram i nie wiąże się z nią zbyt wiele utrudnień. Dodatkowo nie ma także zbyt wiele kłopotów z dostosowaniem sauny do własnych potrzeb, ponieważ możliwe jest wykonanie sauny na zamówienie. Odpowiednie urządzenie domowej sauny bywa już jednak kwestią bardziej skomplikowaną niż kwestia samego wykonania. Na co zatem należy zwrócić uwagę projektując saunę?
Jakich błędów należy się wystrzegać?
W przypadku projektowania domowej sauny projektanci z evolution-home.eu twierdzą, że najczęściej popełnianym błędem jest nieprawidłowa wentylacja. Z powodu niewłaściwego montażu cyrkulacja powietrza zostaje utrudniona, a to sprawia, że warunki panujące w saunie są mniej komfortowe. Niewłaściwa temperatura w saunie to nie jedyny problem, przegrzewające się elementy sauny mogą sprawić, że dojdzie do zawilgocenia pomieszczenia, a sporadycznie, kiedy przepływ powietrza wokół sauny jest właściwie zerowy może powstać pożar. Zaznaczyć jednak należy, że zdarza się to stosunkowo rzadko. Ponadto w przypadku domowej sauny, jeśli zauważymy problemy z przegrzewaniem zwykle pomaga po prostu otwarcie na jakiś czas drzwi i wymienienie powietrza tym sposobem. Niemniej poprawna wentylacja ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o komfort użytkowania sauny jak i jej trwałość, dlatego warto dopilnować by została ona poprawnie wykonana.
Jakie instalacje są potrzebne w saunie?
Prawidłowe działanie sauny to nie tylko wynik odpowiedniego projektu i poprawnej budowy, ale także i właściwie podłączone instalacje. Jakie instalacje są potrzebne w przypadku domowej sauny czy łaźni parowej? Według portalu www.polskietowarzystwosaunowe.pl należałoby tu wskazać takie jak:
- przyłącza wodne
- odpływ do kanalizacji
- zasilanie elektryczne
- wentylacja
O wentylacji zostało już sporo powiedziane więc temat ten pominiemy. Przyłączenie do sieci elektrycznej konieczne jest by zapewnić działanie generatora pora wodnej. W przypadku przyłącza wodnego, wymaga się jedynie przyłącza z zimną wodą podłączonego do wspomnianego już generatora. W przypadku odpływu podłączanego do kanalizacji konieczne jest to z racji konieczności odprowadzania skroplonej wody. Konieczność podłączenia sauny pod wodą i odpływ sprawia, że najłatwiej zainstalować ja w pobliżu łazienki, gdzie koniecznych będzie najmniej przeróbek.
Projektowanie wnętrz z sauną
Umieszczanie domowej sauny w łazience wydaje się być najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, należy się jednak liczyć z tym, że jeśli się zdecydujemy na takie rozwiązanie powinniśmy uwzględnić kilka zmian przy projektowaniu samej łazienki. Fakt, że sauna będzie łączyć się z łazienką sprawi, że w takiej łazience będzie zdecydowanie cieplej, dodatkowo będzie ona także bardziej parować, co może okazać się dość kłopotliwe. W związku z czym warto między innymi zwykłe lustra zastąpić takim rozwiązaniem jak lustra podgrzewane, na stronie www.stimtalux.com można przeczytać, że dzięki takim lustrom będziemy mogli z nich korzystając nawet bezpośrednio po wyjściu z sauny. Istotne w takiej sytuacji staje się także rodzaj ogrzewania. By odpowiednio osuszyć powietrze, a także by różnica temperatur pomiędzy sauną a łazienką nie była aż tak duża, łazienka powinna być dobrze ogrzana, a co za tym idzie warto wybierać energooszczędne grzejniki łazienkowe. Jeżeli chodzi o wykończenia wnętrz zwykle wygląd łazienki dostosowuje się do koloru drewna wykorzystanego do budowy sauny, choć oczywiście nie jest to wymóg konieczny. Aranżując łazienkę z sauną pamiętajmy także o tym by zapewnić jej odpowiednią wentylacje i co za tym idzie dobrać właściwe okna.
Krótko podsumowując
Budowa domowej sauny czy też łaźni parowej nie jest wcale tak trudna i kosztowna jak by się mogło nam wydać. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad odnośnie jej projektowania by w pełni relaksem w saunie cieszyć się we własnym domu.