Rozwój fotowoltaiki na terenie województwa zachodniopomorskiego

Rosnące zapotrzebowanie na energię oraz degradacja środowiska naturalnego sprawia, że ludzie coraz chętniej sięgają po alternatywne technologie. Dobrym przykładem są odnawialne źródła energii, które pozwalają wytworzyć prąd czy ciepło w sposób ekologiczny i coraz częściej ekonomiczny. Na przestrzeni lat bowiem technologie te były rozwijane co przyczyniło się do podniesienia ich sprawności oraz spadku kosztów wytwarzania i instalacji.

Wydajność ogniw fotowoltaicznych

ogniwa fotowoltaiczne zachodniopomorskieObecnie na terenie większości województw prowadzone są również programy operacyjne mające na celu zachęcenie inwestorów zarówno prywatnych jak i również instytucjonalnych do lokowania środków właśnie w OZE. Przykładem może być chociażby województwo zachodniopomorskie, gdzie panują bardzo dobre warunki do instalacji nowoczesnych rozwiązań. Obecnie najpopularniejszą technologią jest fotowoltaika, która pozwala generować elektryczność bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane zarówno na dachach budynków jak i również na gruncie. Dzięki temu można je wykorzystać praktycznie w dowolnym miejscu. Rozwiązania takie cechuje duża wydajność co pozwala na zwrot z inwestycji w trakcie kilku lat. Nie jest to długi okres biorąc pod uwagę żywotność sięgającą kilkudziesięciu lat. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób inwestuje w ogniwa fotowoltaiczne zachodniopomorskie jest województwem, gdzie inwestorzy mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w postaci kredytów na warunkach preferencyjnych, dotacji czy dofinansowań. Dodatkowo coraz częściej są spotykane instalacje tak zwane hybrydowe. Oznacza to, że w danym obiekcie zainstalowanych jest kilka źródeł wytwórczych bazujących na OZE.

Dobrym przykładem jest chociażby pompa ciepła, która do swojego funkcjonowania potrzebuje dostarczenia energii elektrycznej. Energia ta może pochodzić właśnie z ogniw fotowoltaicznych. Warto wspomnieć, że istnieje również możliwość nadprodukcji energii i jej magazynowania. Należy mieć bowiem na uwadze, że energia słoneczna jest dostępna w największym stopniu podczas bezchmurnej, letniej pogody. W przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych może dojść do sytuacji, w której produkowana moc będzie niewystarczająca do zasilenia odbiorników sieciowych. W takim przypadku skorzystać można ze zmagazynowanej w akumulatorach energii.