Rosnące zapotrzebowanie na energię oraz degradacja środowiska naturalnego sprawia, że ludzie coraz chętniej sięgają po alternatywne technologie. Dobrym przykładem są odnawialne źródła energii, które pozwalają wytworzyć prąd czy ciepło w sposób ekologiczny i coraz częściej ekonomiczny. Na przestrzeni lat bowiem technologie te były rozwijane co przyczyniło się do podniesienia ich sprawności oraz spadku kosztów wytwarzania i instalacji.
Wydajność ogniw fotowoltaicznych
Obecnie na terenie większości województw prowadzone są również programy operacyjne mające na celu zachęcenie inwestorów zarówno prywatnych jak i również instytucjonalnych do lokowania środków właśnie w OZE. Przykładem może być chociażby województwo zachodniopomorskie, gdzie panują bardzo dobre warunki do instalacji nowoczesnych rozwiązań. Obecnie najpopularniejszą technologią jest fotowoltaika, która pozwala generować elektryczność bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane zarówno na dachach budynków jak i również na gruncie. Dzięki temu można je wykorzystać praktycznie w dowolnym miejscu. Rozwiązania takie cechuje duża wydajność co pozwala na zwrot z inwestycji w trakcie kilku lat. Nie jest to długi okres biorąc pod uwagę żywotność sięgającą kilkudziesięciu lat. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób inwestuje w ogniwa fotowoltaiczne zachodniopomorskie jest województwem, gdzie inwestorzy mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w postaci kredytów na warunkach preferencyjnych, dotacji czy dofinansowań. Dodatkowo coraz częściej są spotykane instalacje tak zwane hybrydowe. Oznacza to, że w danym obiekcie zainstalowanych jest kilka źródeł wytwórczych bazujących na OZE.
Dobrym przykładem jest chociażby pompa ciepła, która do swojego funkcjonowania potrzebuje dostarczenia energii elektrycznej. Energia ta może pochodzić właśnie z ogniw fotowoltaicznych. Warto wspomnieć, że istnieje również możliwość nadprodukcji energii i jej magazynowania. Należy mieć bowiem na uwadze, że energia słoneczna jest dostępna w największym stopniu podczas bezchmurnej, letniej pogody. W przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych może dojść do sytuacji, w której produkowana moc będzie niewystarczająca do zasilenia odbiorników sieciowych. W takim przypadku skorzystać można ze zmagazynowanej w akumulatorach energii.