Bramy przesuwne to elementy ogrodzenia posesji, których wykorzystanie jest przydatne zwłaszcza dla właścicieli posesji chcących zachować oszczędność miejsca na własnym podwórku. Wykorzystuje się je także w przypadku, gdy nie ma możliwości otwarcia skrzydeł bramy skrzydłowej, na przykład z powodu występujących na terenie posesji elementów infrastruktury.
Wózek w bramie przesuwnej
Jeśli chodzi o konstrukcje bramy, nie jest to zbyt skomplikowany technologicznie element. Sama istota przesuwu skrzydła bramy polega na zastosowaniu specjalnych rolek i prowadnicy po której porusza się cała brama. Element rolkowy służący do przesuwu skrzydła to tak zwane wózki, które są częścią bramy przypominającą kształtem koła samolotu pasażerskiego. Wózki do bram przesuwnych składają się z ramy konstrukcyjnej do której przyczepionych jest od dwóch do ośmiu rolek zamocowanych za pośrednictwem rolek do przęsła bramy. Takich wózków w bramie skrzydłowej są najczęściej dwa, jednak w przypadku dłuższego przęsła może być ich znacznie więcej. Wszytko zależy od jego długości i ich ilość jest podyktowana stabilnością oraz uniknięciem ugięć bramy co może skutkować jej uszkodzeniem. Rolki poruszają się z reguły po metalowej szynie, która jest zamocowana na stałe do podłoża. Szyna ma odpowiednią szerokość, co pozwala na zmieszczenie się na niej wózka i jego bezproblemowe przesunięcie po szynie. Z reguły na szynie montuje się również ograniczniki, w formie metalowych klinów, występujących również niekiedy jako materiał z twardej gumy. Ich zadaniem jest zapobieganie nadmiernemu przesuwowi bramy, dzięki czemu nie wypadnie ona z szyny, lub nie otworzy się za bardzo.
Dzięki mechanizmowi wózkowemu otwarcie bramy nie stanowi większego problemu dla użytkowników. Siła wymagana do przesuwu jest minimalna i nawet przesunięcie wielkich gabarytowo konstrukcji bram nie stawia dużego oporu. Dzięki zastosowaniu dodatkowej automatyki proces tem może być również wykonany bez udziału człowieka.