centralne ogrzewanie

Porady dotyczące montażu centralnego ogrzewania

Wodne ogrzewanie centralne jest obecnie najpopularniejszym systemem grzewczym w Polsce wykorzystywanym zarówno w nowych jak i starych obiektach. Nie oznacza jednak, że jest to system całkowicie niezawodny i bezkonkurencyjne. Dlatego warto wiedzieć na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę przy montażu systemu centralnego ogrzewanie jak i jakie mamy dostępne alternatywy.

Montaż centralnego ogrzewania – usługi hydrauliczne

schemta COInstalacja centralnego ogrzewania w domu przekłada się na komfort mieszkaniowy, w związku z czym jej poprawne wykonanie staje się rzeczą niezwykle ważną. Pamiętajmy jednak, że istotna jest tu nie tylko kwestia instalacji samego systemu, ale także i odpowiedni wybór wszystkich jego elementów. Warto zatem przymierzając się do instalacji centralnego ogrzewania zapoznać się z ofertą pobliskich firm hydraulicznych. Pamiętajmy o tym, że wybór odpowiedniego hydraulika to gwarancja poprawnego wykonania instalacji. Dobry hydraulik to jednak nie hydraulik 24h na dobę dostępny, ale taki który doradzi nam w kwestiach związanych z doborem odpowiedniego kotła czy materiałów od budowy ogrzewania centralnego, przykładem może być hydraulik-warszawa.info. Miejmy świadomość tego, że na efektywność ogrzewania centralnego poza sposobem wykonania przekładają się takie elementy jak:

  • rodzaj kotła i stosowanego w nim opału,
  • rodzaj ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne, grzejniki),
  • rodzaj grzejników.

Wszystkie te elementy połączone razem zadecydują o tym na ile wydajne i oszczędne będzie nasze ogrzewanie. Właśnie z tego powodu staje się tak ważne by uzyskać profesjonalną poradę odnośnie najlepszych rozwiązań z zakresu c.o.

Ogrzewanie centralne a stosowanie płynów instalacyjnych

centralne ogrzewanieOmawiając kwestie związane z działaniem instalacji centralnego ogrzewania należy wspomnieć o tym, czym należy je wypełniać. Zasadniczo instalacje centralnego ogrzewania wypełnia się wodą, jest to tanie i skuteczne rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdza się w przypadku budynków wielomieszkaniowych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie występuje ryzyko zamarznięcia wody w instalacji. W takim wypadku by nie doprowadzić do jej uszkodzenia, a tym samym by zagwarantować jej poprawne działanie warto zdecydować się na rozwiązanie jakim jest płyn do centralnego ogrzewania. Na stronie www.betrade.info.pl można przeczytać, że obecnie płyny te produkowane są z ekologicznych substancji, z tą różnicą że zwykle temperatura ich zamarzania jest znacząco obniżona. Fakt ten sprawia, że nawet w okresie zimowym, jeśli ogrzewanie centralne będzie miało przestój w pracy wypełnienie w postaci płynu instalacyjnego nie powinno zamarznąć, a co za tym idzie nie powinno być żadnych problemów z ponownym uruchomienie instalacji.

Grzejniki a ogrzewanie centralne

GrzejnikiKwestia działania ogrzewania centralnego, o ile nie mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym, związana jest także z zagadnieniem jakim są grzejniki. Wybór grzejników, a także regularne ich odpowietrzenie mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wydajność centralnego ogrzewania. Według portalu http://www.ogrzewanie.info.pl do ogrzewania centralnego można dobrać takie rodzaje grzejników jak:

  • grzejniki aluminiowe członowe,
  • grzejniki stalowe członowe,
  • grzejniki stalowe płytowe,
  • grzejniki ceramiczne.

Wszystkie z powyżej wymienionych grzejników mają dobre osiągi, jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń, jednak nie wszystkie z nich sprawdzą się w każdym miejscu i będą równie opłacalne. Stalowych grzejników nie zaleca się montować w takich pomieszczenia jak łazienka czy kuchnia, gdzie jest duża wilgotność. Są one także nie zalecane w przypadku otwartych systemach centralnego ogrzewania. Wynika to z tego, że są one dość podatne na korozje. Grzejniki aluminiowe są uniwersalnym rozwiązaniem, ich minusem są jednak wyraźnie widoczne złącza. Grzejniki ceramiczne to natomiast stosunkowo nowe rozwiązanie, ich główną zaleta jest wysoka energooszczędność, jednak ich zakup jest także droższy niż w przypadku pozostałych.

Ogrzewanie centralne i jego alternatywa – piec nadmuchowy

piec nadmuchowyNa sam koniec warto wspomnieć, że choć popularność ogrzewania centralnego w Polsce jest bardzo duża nie jest to jedyne z dostępnych rozwiązań. Równie wygodnym rozwiązaniem jest ogrzewanie nadmuchowe. Według producenta piece-nadmuchowe.pl pozwala ono na swobodne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu, a ponadto umożliwia ustawienie odrębnej temperatury dla różnych pomieszczeń jak i kontrole wilgotności powietrza. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie wymaga ono grzejników ani innych odbiorników ciepła. Ciepło w tym wypadku transportowane jest za pomocą samego powietrza, które to jest nawiewane do pomieszczeń. Ponadto system ten pozwala na bardzo szybkie ogrzanie pomieszczeń jak i w jego przypadku nie ma ryzyka uszkodzenia w wyniku przestoju w pracy. Jednak jak każde rozwiązanie tak i to ma wady. Na portalu www.ogrzewnictwo.pl można znaleźć informację, że w przypadku tego systemu pomieszczenia wychładzają się szybciej niż w przypadku ogrzewania centralnego. Piece nadmuchowe powoduje także, że często wydaje nam się, że w pomieszczeniach jest chłodniej niż w rzeczywistości, przez co konieczne bywa ich mocniejsze ogrzewanie. Winne temu są powiewy powietrza dające wrażenie chłodu. Pomimo tego i tak zwykle okazuje się być to oszczędniejszy system, głównie z racji tego, że wykorzystuje się go tylko wówczas, kiedy jest to naprawdę potrzebne.

Podsumowując temat

Rodzaj i sposób wykonania ogrzewania odgrywają bardzo ważną role, jeżeli chodzi o komfort mieszkaniowy. Ważne jest zatem, bez względu na to na jakie ogrzewanie się zdecydujemy, by zostało wykonane w profesjonalny sposób z materiałów o dobrej jakości.