Pojemniki na żywność

Przechowywanie żywności wymaga szczególnej ostrożności, gdyż niektóre produkty mogą się szybko psuć. Nie wszystko możemy trzymać w puszce, czy słoiku, bo wymaga warunków chłodniczych. Żywność zamiast trzymać w papierowych torebkach, lub workach foliowych, lepiej przekładać do sterylnych opakowań z metalu, szkła, lub plastiku, bo tak na dłużej zachowamy ich świeżość.

W jakich opakowaniach przechowujemy żywność?  

metalowe opakowania do żywnościProducenci wiedzą, że spora część ludzi kupując mąkę, czy cukier, przechowują je w oryginalnych torebkach, w których są sprzedawane. Dlatego coraz częściej paczka z mąką posiada zamknięcie strunowe, które umożliwia szczelne przechowywanie zawartości przez długie miesiące. Jednak nie zawsze takie opakowanie zabezpieczy zawartość przed robakami, czy wilgocią. Metalowe opakowania do żywności są wykonane ze specjalnie przygotowanej blachy, która może być stosowana w kontakcie z żywnością. Pojemniki są produkowane w różnych kształtach i wielkościach, gdyż na mąkę są potrzebne litrowe puszki, a na bakalie, czy nasiona, mniejsze pół litrowe. Poza metalowymi dostaniemy też drewniane, lub szklane z różnymi zamknięciami. Niektóre pojemniki dla zachowania jeszcze lepszej szczelności, pod nakrętkami, lub pokrywkami, posiadają uszczelki. Pojemniki na żywność nie muszą być nudne, bo coraz częściej spotykamy w sklepach kolorowe puszki w różnych kształtach. Mogą one być okrągłe w kształcie walca, kwadratowe, lub o dowolnych wzorach figur geometrycznych. W puszkach najlepiej przechowywać kawę, lub herbatę, bo zachowują ich aromat przez wiele dni. W sklepach znajdziemy też pojemniki dedykowane na konkretne rodzaje żywności, na przykład z napisem makaron, cukier, czy mąka. Wszystkie suche i sypkie produkty nadają się do przechowywania w metalowych opakowaniach. Płynne produkty lepiej trzymać w oryginalnych opakowaniach zgodnie z zaleceniami producenta. Ozdobne puszki, czy słoiki z żywnością, mogą stanowić element dekoracyjny w kuchni.

Pojemniki można dostać niemalże w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz, lub sklepach gospodarczych. Przed zakupem należy sprawdzić, czy dany model opakowania posiada niezbędne certyfikaty na kontakt z żywnością, gdyż metal może wchodzić w reakcję chemiczną z niektórymi produktami. Jeżeli mamy kreatywny umysł, to możemy samodzielnie wykonać puszki na żywność z pojemników po konserwach.