Obrusy na stół

Zdarza się, że po rodzinnej uroczystości, wizycie znajomych lu po prostu po zwykłym obiedzie i piciu napojów nasz obrus nie wygląda już tak jak przedtem i konieczne jest jego wyczyszczenie. Nie zawsze jednak pranie obrusów w domu daje pożądane efekty i konieczna jest wizyta w pralni chemicznej.

Jak prać obrusy?

pranie obrusówNiestety i mnie przydarzyła się przykra historia z moim ulubionym śnieżnobiałym obrusem. W domu organizowaliśmy urodziny córeczki, więc oczywistą rzeczą było zaproszenie rodziny i znajomych dziecka. Naszykowaliśmy z mężem dużą ilość smakołyków dla dzieci i dorosłych. Impreza była bardzo udana, dzieci bawiły się świetnie, zresztą dorośli również. Jednak czar radości prysł, gdy po skończonej zabawie goście rozeszli się do domów, a my zaczęliśmy porządkować dom. Wtedy zobaczyłam, że moje obrusy, które bardzo lubiłam są strasznie poplamione. Palmy były ogromne. Na obrusach były chyba wszystkie przekąski, jakie naszykowaliśmy i napoje takie jak cola, sok porzeczkowy. Byłam przerażona. Konieczne było pranie obrusów, więc od razu je namoczyłam z nadzieją ze plamy trochę odmokną. Niestety nie odmokły. Następnie wsadziłam obrusy do pralki na gotowanie, jednak to nie przyniosło efektu. Próbowałam też doczyścić obrusy octem i czym tylko mogłam, jednak te czynności też nie pomogły i bałam się, że będę zmuszona pożegnać raz na zawsze moje nakrycia na stół. Postanowiłam jeszcze spróbować w pralni chemicznej. Tam zapewne mają lepsze środki chemiczne i inne techniki czyszczenia tkanin. Tak też zrobiłam. Po dwóch dniach pojechałam do pralni i okazało się, że tam pranie obrusów przyniosło oczekiwany efekt. Byłam w siódmym niebie. Mogłam znowu położyć na stół moje ukochane obrusy. Okazuje się, że w czyszczeniu obrusów ma wielkie znaczenie to, z jakiego są wykonane materiału. Jeżeli mamy obrusy bawełniane to plamy wnikają w nie bardzo głęboko i czasem nie można ich doprać. Jednak bawełna bawełnie nie równa, więc można próbować prać obrusy w większej temperaturze. Podobnie jest z obrusami lnianymi.

Istnieją też obrusy z teflonową powłoką, które są znacznie odporniejsze na zabrudzenia, jednak jak dla mnie nie tworzą takiego klimatu. Kiedy mamy brudny obrus starajmy się go wyczyścić na wszystkie możliwe sposoby. Być może pranie obrusów zakończy się w pralni, gdy sami nie podołamy, ale mimo wszystko będziemy mieli świadomość, że zrobiliśmy wszystko by doprowadzić nasz obrus do porządku.