Nowoczesne ładowarki od Merlo

 

Ciężki sprzęt do załadunku towarów gabarytowych był niezbędny na każdym dużym magazynie, aczkolwiek w naszym przypadku okazało się niedawno, iż wózki widłowe które używane były na naszym obiekcie nieszczególnie dobrze radzą sobie z największym tonażem. Oczywiście, zawsze pozostawała możliwość improwizacji i używania dwóch lub więcej maszyn jednocześnie, aczkolwiek takie działania były potencjalnie niebezpieczne, i częściej niż rzadziej kończyły się wypadkami w pracy.

Uniwersalna ładowarka o zwiększonym udźwigu

ładowarka teleskopowa merloCoraz częściej okazywało się, iż potrzebowaliśmy większego sprzętu o znacznie większym udźwigu niż nasze dotychczasowe pojazdy. Jednak większe maszyny załadowcze mogły mieć duże problemy z poruszaniem się po terenie magazynu, dlatego też nasze poszukiwania głównie skupiały się na miniładowarkach i podobnych pojazdach o niewielkich rozmiarach, aczkolwiek dużej mocy. Maszyną która w końcu przykuła naszą uwagę była uniwersalna pierwszorzędna ładowarka teleskopowa Merlo. Model przez nas oglądany był co prawda przeznaczony do prac rolniczych, aczkolwiek ta konkretna maszyna mogła być dostosowana do niemal każdego miejsca pracy, i była wykorzystywana również w budownictwie czy przemyśle. Ładowarka ta nie była o wiele większa od dużych wózków widłowych, które do tej pory wykorzystywaliśmy w magazynie, aczkolwiek posiadała nieporównywalnie większy udźwig, sięgający niemal sześciu ton. Wysięgnik mógł być podnoszony na wysokość pięciu metrów, co pozwalało na wykonywanie najróżniejszych prac przy pomocy owej ładowarki, nie tylko załadunku ale również zadań konserwacyjnych. Swoją wielofunkcyjność ów pojazd zawdzięczał możliwości łatwej wymiany narzędzi zamontowanych na wysięgniku, które można było bardzo szybko zmieniać w razie konieczności tak, by ładowarka mogła wykonywać niemal każde zadanie na wyznaczonym stanowisku pracy.

Standardowe widły załadunkowe można więc było zastąpić łyżką lub lemieszem, ale również różnymi rodzajami koszy podnośnikowych czy nawet pługów, w zależności od zadań, jakie miała wykonywać ładowarka. Już jedna taka maszyna okazała się niesamowitym ułatwieniem na magazynie, eliminując konieczność nieprawidłowego wykorzystania lżejszych pojazdów i improwizowanego załadunku, będąc jednocześnie pojazdem ekonomicznym.