Najlepsze maski antysmogowe

 

Przez fabryki, elektrociepłownie, samochody i palenie w piecach, nasze powietrze staje się z każdym rokiem w coraz gorszym stanie. Płacimy za to najwyższą cenę, czyli śmierć osób najsłabszych lub schorowanych, których organizm nie jest w stanie sobie poradzić z tyloma szkodliwymi czynnikami. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie przypuszczał, że w sezonie grzewczym trzeba będzie zakładać maski.

Kto może nosić maskę antysmogową?

maski antysmogoweJak na razie, nie ma ustawy, która by nakładała na obywateli obowiązek noszenia masek w czasie, kiedy dopuszczalne normy szkodliwych substancji są wielokrotnie przekroczone. Każdy sam decyduje czy chce się zabezpieczać czy też nie. Żeby skutecznie zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem smogu, trzeba zakładać maski antysmogowe, które posiadają specjalne filtry wyłapujące większość zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Ich stosowanie może być niewygodne dla niektórych ludzi, ale to jedyna droga do skutecznej ochrony swojego zdrowia. Wszystkie maski przeciwsmogowe posiadają wymienne lub wielorazowe filtry oraz zawór powietrza, przez który należy oddychać. Gwarancją skutecznego działania maski, jest jej właściwe noszenie, czyli musi dokładnie przylegać do twarzy. W przeciwnym wypadku, zanieczyszczone powietrze dostaje się do jej wnętrza przez powstałe szczeliny, zatem stosowanie maski jest bezsensowne. Tylko wdychane powietrze przez filtr jest oczyszczone w pełni bezpieczne. Noszeni maski jest zalecane przede wszystkim kobietom w ciąży, dzieciom powyżej czwartego roku życia, osobom w podeszłym wieku i z różnymi schorzeniami układu oddechowego. Nie mniej jednak każdy z nas powinien nosić taką maskę, kiedy na zewnątrz zostały wielokrotnie przekroczone normy szkodliwych substancji. Długotrwałe narażenie na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu może mieć poważne skutki zdrowotne.

Z każdym rokiem na ulicach miast w okresie od października do marca, można zauważyć coraz więcej osób, które noszą maski przeciwsmogowe. Jest to wynikiem ich świadomych wyborów, ponieważ zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie ze sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Ile kosztuje dobra maska antysmogowa? Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, bo na cenę wpływa wiele czynników.