Modne reflektory oświetleniowe

W aktualnie projektowanych wnętrzach, można wyróżnić dwa zasadnicze i całkowicie przeciwstawne trendy. Jeden, to pełne nasycenie światłem zarówno dziennym, jak i sztucznym, wnętrza; drugi – to atmosfera wyciszenia, intymności, stworzona półmrokiem i światłem punktowym. Oba trendy dają ogromne możliwości realizacji projektantom lamp.

Jak wykorzystać reflektory do oświetlenia wnętrz?

nowoczesne reflektory szynoweW tradycyjnych designach reflektory nie były stosowane do oświetlania wnętrz mieszkalnych. Taką funkcję spełniały głównie kinkiety bardzo popularne i różnorodne. Wraz z energooszczędnymi żarówkami pojawiły się na rynku nowoczesne reflektory szynowe. Ich wygląd i budowa stwarzają możliwości bardzo szerokiego zastosowania.  Reflektor czyli jedna żarówka w oprawie, która przymocowana jest do szyny. Do tej samej szyny może być przymocowanych kilka opraw, a system mocowania umożliwia ich przesuwanie. Niezależnie od tego, oprawę można ustawiać w dowolnym kierunku, skierowując w ten sposób strumień światła w żądanym kierunku. Taka właściwość pozwala wykorzystywać reflektory do punktowego oświetlenia dekoracyjnych eksponatów. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie reflektorów do oświetlenia miejsc, w których wykonujemy czynności, wymagające dobrego oświetlenia. Można zatem w salonie, gdzie oświetlenie sprzyja wypoczynkowi, więc nie jest zbyt mocne, ulokować reflektor szynowy, którego światło będzie wykorzystywane do lektury lub robótek ręcznych. Światło z reflektorów może rozjaśniać ulubioną  serwantkę z bibelotami. Zastosowanie reflektorów szynowych we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych pozwala na dobre doświetlenie miejsc, które tego wymagają, równocześnie ograniczając zbędne zużycie światła. Doskonałe efekty dają reflektory szynowe wykorzystane do oświetlenia witryn sklepowych. Odpowiednio nakierowane stwarzają aurę tajemniczości, wywołując ciekawość oglądających.

Chociaż same reflektory nie mają zbyt wiele elementów dekoracyjnych, to projektanci odpowiednim ich rozmieszczeniem dekorują sufit lub ścianę. Optymalny zestaw zarówno pod względem estetycznym, jak i oszczędzania energii, to reflektor z żarówką LED-ową. Takie rozwiązanie rokuje wieloletnią przyszłość, gdyż poza wymienionymi zaletami, jest jeszcze bardzo funkcjonalne powszechnie dostępne.