Młodzieżowe-obozowe kursy wspinaczkowe w Polsce

Dobrym sposobem na przygotowanie się do wspinaczki skałkowej i górskiej, jest uczestnictwo w obozach szkoleniowych. Na terenie kraju są bardzo dobre warunki do uprawiania tego ekstremalnego sportu. Bezpieczeństwo w czasie wspinaczki to podstawa, a podczas obozu uczestnicy zyskują praktyczną wiedzę, która pomaga w zdobywaniu szczytów. Kursy odbywają się w niższych górach, np. pod Krakowem, w Jurze lub w Sudetach.

Gdzie pojechać na kurs skałkowy?

obozowe kursy wspinaczkoweKursy dla amatorów skałek i wspinaczki, odbywają się w kilku miejscach w Polsce. Najpopularniejsze, naturalne warunki do wspinaczki są w jurze krakowsko-częstochowskiej. Inne ścianki znajdują się w Sudetach, Beskidach, Bieszczadach i w Tatrach. Warto rozpocząć swoją górską przygodę od kursu stacjonarnego lub obozu. To właśnie obozowe kursy wspinaczkowe polecane są dla młodzieży. Jeśli nastolatek chce spróbować swoich sił we wspinaczce i lubi góry, to rodzice mogą go wysłać na obóz pod Kraków. Na terenie Jury odbywają się bardzo atrakcyjne szkolenia. Ich zaletą jest piękne, malownicze położenie skałek. Instruktor dostosowuje skalę trudności do indywidualnych predyspozycji uczestników. Osoby na szkoleniu wyjazdowym uczą się zasad bezpieczeństwa w czasie zdobywania skałek. Trening odbywa się na ścianach specjalnie przygotowanych do tego celu. Instruktor zapewnia także asekurację uczestnikom. W czasie obozu ryzyko upadku jest stanowczo najmniejsze. Obozy wspinaczkowe odbywają się latem, wiosną i jesienią. Dla amatorów najlepsza pora to właśnie okres, gdy pogoda jest słoneczna, bez deszczu, nadmiernego wiatru. Dlatego Jura ze swoim mikroklimatem jest najlepszą lokalizacja. Inne miejsca w kraju, popularne destynacje wspinaczkowe to teren Sudetów, np. Szklarska Poręba, gdzie istnieje wiele specjalnych ścianek wspinaczkowych zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dla dzieci.

Przed rozpoczęciem wspinania po skałkach, zaleca się uczestnictwo w obozie szkoleniowym lub w stacjonarnym kursie. Zaletą obozów jest możliwość połączenia wakacyjnego wypoczynku z treningiem wspinaczki. To świetna propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, licealnym. Instruktorzy prowadzący obozy skałkowe dostosowują poziom trudności do indywidualnych możliwości uczestników. Przed samodzielną wspinaczką, można skorzystać z porad ekspertów.