Meble dla szpitali i przychodni

W mojej pracy stanęłam przed wyzwaniem poszukania nowych mebli medycznych, w które nasz szpital mógłby wyposażyć nowo wyremontowane skrzydło. Znajdują się w nim trzy oddziały: medycyny ratunkowej, geriatrii oraz laryngologii i chirurgii szczękowej. Wydawałoby się, że to nic prostszego, wszak wybór produktów przeznaczonych dla branży medycznej jest ogromny. A jednak! Na co zwracałam uwagę w trakcie przygotowywania oferty dla dyrekcji?

Jakość mebli medycznych

meble medyczneW domu sprawa jest prosta. Zapada decyzja o remoncie, wynajmujemy ekipę, malujemy ściany, by potem móc do tak przygotowanego wnętrza wstawić pięknie wykonane meble, które wzbudziły naszą szczególną uwagę. Odpowiadają naszym gustom, są przy tym funkcjonalne. W przypadku wyposażenia szpitali i przechodni jest nieco inaczej. Meble medyczne muszą być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Wyróżniają się prostotą (tu nie ma miejsca na kolory czy różnego rodzaju zdobienia). Powinny zapewniać m.in. bezpieczne przechowywanie leków, co ma ogromne znaczenie dla ich jakości. Muszą przy tym dać się z łatwością utrzymać w czystości, co w sterylnych warunkach szpitalnych ma kluczowe znaczenie. I jeszcze jednak istotna kwestia dotycząca zwłaszcza szaf: powinny być obudowane szkłem po to, by nie tracić czasu na poszukiwanie konkretnego leku. Czasem sekundy tracone na przeszukiwaniu pólek, by znaleźć np. fiolkę z adrenaliną, mogą decydować o czyimś życiu lub śmierci. I dlatego też producenci mebli medycznych muszą wziąć wszystkie te aspekty pod uwagę już w fazie projektowania. Ale meble medyczne to nie tylko regały. To również łóżka. A te w szpitalu wydają się być najważniejszym elementem wyposażenia. To na nich pacjent odpoczywa i nabiera sił, by móc powrócić do zdrowia. Są różne ich rodzaje, wśród nich m.in. fotele zabiegowe czy kozetki. Muszą być solidne i wygodne nie tylko dla chorego, ale personelu medycznego (żaden jego element nie może przeszkadzać w podawaniu leków czy wykonywaniu drobnych zabiegów). Wśród mebli medycznych, jakie potrzebowaliśmy do naszych nowo wyremontowanych oddziałów, znalazły się też szafki przyłóżkowe, stół do badania niemowląt, stoliki zabiegowe oraz fotele do pobierania krwi.

Gdy wybieraliśmy wyposażenie do sal szpitalnych, zwracaliśmy uwagę, by wszystkie meble były doskonałej jakości. Remont pochłonął ogromne fundusze, ale zdecydowaliśmy się kupić tylko takie produkty, które będą służyły pacjentom i lekarzom przez lata. Wiedzieliśmy, że na naprawy lub zakup nowych mebli nie będziemy mogli sobie w najbliższym czasie pozwolić. I dlatego też zwróciliśmy się z nasza ofertą wyłącznie do najlepszych polskich firm.