Łódź wspiera odnawialne źródła energii

Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną sprawia, że ludzie poszukują efektywnych rozwiązań, które pozwolą zapewnić te media. Dotyczy to w szczególności sposobów ich wytworzenia. Obecnie bowiem większość energii jest uzyskiwana poprzez spalanie paliw konwencjonalnych co powoduje zanieczyszczenie środowiska, a w szczególności powietrza. Sytuacja ta nasila się na terenie dużych miast, gdzie do powietrza emitowane są również spaliny samochodowe.

Jak przedstawia się sytuacja na rynku pomp?

pompy ciepła z ŁodziW związku z tym na terenie miast takich jak Łódź coraz częściej umieszczane są odnawialne źródła energii, które pozwalają praktycznie bezemisyjnie wytworzyć energię elektryczną oraz cieplną. Powszechnie spotykane są takie urządzenia jak chociażby panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne. Poza miastami spotkać można również turbiny wiatrowe. W celu uzyskania ciepła stosowane są urządzenia, które mogą być montowane na ścianie budynków lub w piwnicach. Wykorzystuje się pompy ciepła z Łodzi, które umożliwiają dogrzanie pomieszczeń lub przygotowanie wody użytkowej dla gospodarstwa domowego. Warto dodać, że z roku na rok urządzenia te cechują się większą niezawodnością, trwałością oraz wydajnością. Na rynku pojawiają się także różne rozwiązania konstrukcyjne wykorzystujące powietrze czy wodę, a więc łatwo dostępne surowce. Warto dodać, że na terenie Łodzi funkcjonują również programy wsparcia mające na celu promowanie alternatywnych źródeł energii. Za ich pośrednictwem inwestor może uzyskać wsparcie finansowe w postaci dotacji, dofinansowania czy kredytu. Musi być ono przeznaczone na modernizację istniejących instalacji lub budowę nowych w oparciu o odnawialne źródła.

Dzięki wsparciu inwestycja jest w stanie zwrócić się w kilkanaście, a nawet w kilka miesięcy. Pompy ciepła są w stanie działać niezawodne przez kilka lub kilkanaście lat. Jak widać potencjał jest naprawdę spory ponieważ w trakcie działania pomp ciepło jest pozyskiwane praktycznie bez żadnych kosztów. Oczywiście rozwiązania te do poprawnego funkcjonowania potrzebują energii elektrycznej jednak uzysk w stosunku do zapotrzebowania wynosi przeważnie 4:1 lub więcej. Na terenie Łodzi z roku na rok przybywa nowoczesnych instalacji pozwalających efektywnie pozyskiwać prąd czy ciepło. Trend ten z całą pewnością będzie kontynuowany.