Władze mojego miasteczka jakiś czas temu postawiły być bardziej ekologiczne. Pojawiło się więcej koszy do segregacji śmieci i zielonych skwerów. Również w szkołach są przeprowadzane pogadanki o ekologii. Mój syn miał ich już kilka. Zawsze wraca do domu z nowymi wskazówkami na temat bardziej ekologicznego życia. Sporo z nich wprowadziliśmy w naszym domu.
Gdzie zamontować latarnię solarną?
Niedawno na ulicach miasta pojawiło się nowe oświetlenie. Zmianie uległy głównie okolice skwerów i parków. Miasto postanowiło wymienić stare latarnie na latarnie solarne. Mają zamontowane na górze panele słoneczne. Dają całkiem sporo światła nawet jeśli dzień był pochmurny. Lampy solarne ładują się w dzień, by świecić po zmroku. Dostępne są też modele, które włączają się jedynie wtedy, gdy wyczują wokół siebie ruch. Ogniwo fotoelektryczne znajdujące się w lampach jest nagrzewane światłem słonecznym. Niektóre lampy mają też akumulatorki z niklu i kadmu, które również są ładowane słońcem. Oświetlenie samo zapala się po zmroku. Fotoogniwa mają bardzo długą żywotność: aż 100 tysięcy godzin. Dające światło diody LED działają około 20 lat. Latarnie i panele słoneczne powinny być trwałe. Powinny być odporne na wilgoć, zmienne temperatury, urazy mechaniczne i wiatr. Najczęściej spotyka się lampy zrobione z tworzyw sztucznych, żeliwa lub aluminium. Lampy solarne mają wiele zalet. Wśród nich wymienić należy bezpłatne zasilanie i brak okablowania.
Z odnawialnych źródeł energii korzysta już nie tylko nasze miasteczko. Wiele z rozwiązań zastosowaliśmy w naszym domu. Oświetlenie ogrodu wymieniliśmy na bardziej przyjazne środowisku. Już widzę różnicę w rachunkach za prąd. Bardziej się również przyłożyliśmy do segregacji domowych śmieci. Mój synek bardzo tego pilnuje. Nauczył się również gasić światło po wyjściu z pokoju.