Kto wystawia świadectwa charakterystyki energetycznej lokali?

Stwierdziliśmy z mężem, że przydałoby się nam większe mieszkanie. Postanowiliśmy sprzedać nasze stare mieszkanie, a z otrzymanych ze sprzedaży mieszkania zrobić wkład własny pod kredyt hipoteczny. W tym celu zdecydowaliśmy się skorzystać z agencji nieruchomości. Dostaliśmy od nich listę dokumentów, które są niezbędne przy sprzedaży mieszkania. Jednym z tych dokumentów było świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu. Nie mieliśmy takiego dokumentu, musieliśmy więc znaleźć kogoś kto je wystawi.

Zalety zlecenia świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu

świadectwo charakterystyki energetycznej lokaluDowiedzieliśmy się, że świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu składa się z wykonania audytu energetycznego oraz dodatkowych pomiarów energetycznych. Audyt energetyczny wylicza ilość zużytej energii elektrycznej przez gospodarstwo. Natomiast pomiary energetyczne określają efektywność zużycia wygenerowanego prądu. Wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu kończy się wystawieniem certyfikacji energetycznej lokalu. Dokument ten jest ważny przez 10 lat od momentu jego wystawienia, z zastrzeżeniem że w ciągu tego czasu nie będzie dokonywana żadna istotna zmiana w stanie instalacji elektrycznej. Nasz agent nieruchomości polecił nam, abyśmy znaleźli fachową i kompetentną osobę, która wykona nam takie świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu. Taka certyfikacja może być wystawiona przez osobę, która posiada wykształcenie wyższe kierunkowe ze specjalizacją charakterystyki energetycznej lub przez osobę, która przeszła specjalistyczne kursy i szkolenia z zakresu prawa budowlanego. Prawo wystawiania certyfikacji energetycznej przysługuje tylko i wyłącznie osobą z pełną zdolnością do czynności prawnych oraz niekaranym. Zdecydowaliśmy się poszukać z mężem odpowiedniej do tego celu firmy energetycznej w naszej okolicy. Bez trudu udało nam się znaleźć kompetentnego elektryka.

Byliśmy bardzo zadowoleni z jego usług. Wykonał on świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu w bardzo przystępnej cenie. Cena za takie usługi jest zależna od wielkości lokalu oraz jego przeznaczenia. W przypadku lokali i budynków mieszkalnych cena certyfikacji energetycznej jest o wiele niższa niż w przypadku lokali i budynków z przeznaczeniem na działalność gospodarczą.