W czasie rozpoznawania rodzajów włóczek niezwykle ważne jest używanie prawidłowej terminologii. Często pojęcia włóczka oraz wełna są stosowane w sposób zamienny, co jest znacznym błędem. Włóczka jest bowiem podstawowym materiałem do dziergania. Dzieli się je na wytwarzane z włókien naturalnych (w tym z wełny), a także otrzymywane sztucznie czy mieszane. Sama wełna jest natomiast włóknem naturalnym, które jest pozyskiwane z sierści zwierząt. Co jeszcze wato wiedzieć na temat włóczek oraz ich możliwych zastosowań?
Najciekawsze zastosowania włóczek wełnianych
Oferowane coraz powszechniej włóczki wełniane idealnie pasują do wyrobów na zimniejsze dni, takich jak swetry, szaliki czy czapki. Takie produkty wykonane z wełny nie tylko będą grzały, ale jednocześnie pozwolą uniknąć ucieczki ciepła z organizmu. Chociaż często uważa się, że włóczki wełniane gryzą, nie dotyczy to każdego jej rodzaju. Korzystnym zakupem będzie polecana włóczka wełniana. Jest ona pozyskiwana z sierści zwierząt, przez co można wyróżnić kilka jej rodzajów, które różnią się właściwościami. Pierwszym rodzajem jest wełna owcza. Do najpopularniejszych należy zaliczyć wełnę szetlandzką, która jest gęsta i mocna, a także wełnę merynosów, która wyróżnia się delikatnością, przyjemnym dotykiem, puszystością oraz tym, że nie gryzie. Jest ona pozyskiwana z wełny owiec żyjących na Nowej Zelandii oraz w Australii. Kolejnym rodzajem są wełny kozie, w tym moher oraz kaszmir. Moher powstaje z kóz angorskich, dodatkowo jest lekki, delikatny i puszysty, przez co sprawdza się do tworzenia szal oraz chust. Kaszmir natomiast powstaje z wełny kóz kaszmirskich i jest to jedno z najdroższych włókien. Cena wynika z faktu, że z jednej kozy można pozyskać bardzo małą ilość wełny. Dodatkowo kaszmirowe wyroby są lekkie, miękkie w dotyku, a także ciepłe.
Oprócz wymienionych powyżej rodzajów, popularna jest także wełna z alpak czy wełna królicza. Ta pierwsza jest cienka i delikatna, a jednocześnie bardzo wytrzymała. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku alergików. Natomiast wełna królicza, inaczej nazywana angora, jest cienka oraz delikatna. Do włóczek naturalnych pochodzenia zwierzęcego należy zaliczyć również jedwab, który powstaje z włókna produkowanego przez poczwarkę jedwabnika. Jest on bardzo delikatny, miękki oraz przyjemny w dotyki, a jednocześnie ciepły.