Pojęcie frachtu posiada swoją genezę w przewozie ładunków drogą morską. Nazwa ta pochodzi od niemieckiego terminu, w tłumaczeniu oznaczającego ładunek. Jest to sposób określenia opłaty za towary, które są wysyłane szlakiem morskim. Pojęcie to przeniosło się także w zakres transportu drogowego. Co warto wiedzieć na temat frachtu? W jaki sposób powszechnie jest rozumiane to pojęcie, zarówno w postaci tradycyjnej, jak i potocznej?
Poznajemy pojęcie frachtu
Stawki frachtu uzależnione są zarówno od objętości, jak i masy transportowanego towaru. Sama opłata frachtowa uiszczana jest po wykonaniu zlecenia, jeśli ładunek w nieuszkodzonym stanie dotrze o czasie w miejsce docelowe. Specyfiką w przypadku transportu morskiego jest znaczne ryzyko, a poziom bezpieczeństwa jest uzależniony od danej firmy przewozowej. Nagła zmiana pogody na morzu albo inny losowy przypadek mogą spowodować znaczne opóźnienia transportu. Z tego powodu stosuje się powszechnie różne sposoby ubezpieczenia przewoźnika. Jednym z nich może być opłacenie frachtu z góry. Możliwe jest także ustalenie, że należność zostanie opłacona bez względu na efekt, również pod zastaw ładunku. Przewoźnicy mogą także wymagać od klientów dodatkowej opłaty za przestrzeń, jaka nie była wykorzystana na oferowanym statku handlowym. Jeżeli zainteresował nas fracht firmy transportowe oferują zróżnicowane usługi. Jeden frachtowiec ma możliwość transportowania towarów od różnych producentów. Zazwyczaj w czasie transportu odbierane są kolejne produkty. Warto wiedzieć, że w przypadku opłat za przewozy towarów drogą morską, nie uzależnia się jej od odległości. Dzięki temu producenci mający znaczną odległość od miejsca docelowego, płacą opłatę frachtową tej samej wysokości, co producenci znajdujący się bliżej miejsca dostawy. Warto jednak mieć świadomość, iż nie jest to jedyne znacznie pojęcia frachtu i to drugie również warto poznać.
W potocznym języku fracht obejmuje również transport drogą lądową, a także powietrzną. Termon ten niejednokrotnie wykorzystuje się do określania samego transportu, a także ładunku czy listu przewozowego. Frachtem nazywana jest także opłata za przewóz kolejowy. Sama stawka frachtu w takich wypadkach uzależniona jest od sposobu transportu, szybkości przewozu, odległości oraz masy. W niektórych wypadkach wysokość takiej opłaty może także wpływać na sam rodzaj ładunku.