Komu przydadzą się badania kortyzolu?

W ostatnich latach możemy obserwować bardzo dynamiczny wzrost poziomu sportowego w wielu dyscyplinach. Zaangażowanie interdyscyplinarnych sztabów staje się coraz popularniejsze i pozwala na bardzo kompleksowe podejście do sportowca. To znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach, które są coraz bardziej wyśrubowane i do których trudno jest doskoczyć innym zawodnikom.

Wykorzystanie badania kortyzolu ze śliny

badanie kortyzolu ze ślinyChoć tworzenie interdyscyplinarnych sztabów z pewnością jest bardzo korzystną opcją zarówno dla zawodników, jak i dla pracowników klubu, to jednak wiele klubów nie ma takich możliwości ze względów finansowych. W takim przypadku warto wykorzystać inne możliwości, które pozwalają nam dokładniej kontrolować postępy procesu treningowego. Jedną z takich metod, które z łatwością mogą być zastosowane przez trenerów jest badanie kortyzolu ze śliny. Pokaże ono nam, jak bardzo męczący był dany trening dla zawodnika. Co ważne, jest to badanie obiektywne, dzięki czemu uzyskane wyniki będą zdecydowanie dokładniejsze, niż subiektywne deklaracje sportowców. Takie badanie jest nieinwazyjne, a jego wyniki uzyskujemy bardzo szybko, co z pewnością jest dużym plusem dla trenerów. Dodatkowo nie jest ono drogie, dzięki czemu omijamy tutaj problemy finansowe, z którymi boryka się wiele klubów sportowych. Jednocześnie nauka dobrego wykonywania i odczytywania takich badań pozwoli nam dostosować intensywność treningów i nawet przy takiej samej ilości czasu poświęcanej na ćwiczenia, nasi zawodnicy będą mogli osiągać zdecydowanie lepsze rezultaty.

Jak możemy łatwo zauważyć, dzisiejsza technologia daje duże możliwości w zakresie profesjonalizacji sportu. Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia w klubie dużego sztabu szkoleniowego, to dobrym pomysłem będzie wprowadzenie badań kortyzolu ze śliny dla zawodników. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać obiektywne informacje i lepiej dostosować intensywność treningów.