Nowoczesne drukarki trójwymiarowe mogły tworzyć niespotykanie skomplikowane kształty z dokładnością niemożliwą do osiągnięcia za pomocą odlewów wtryskowych. Mogły one być więc używane nie tylko do rekreacyjnego użytku i tworzenia prostych kształtów, ale również w celach zawodowych, do wykonywania elementów urządzeń elektronicznych czy modeli o wysokiej precyzji i szczegółowości.
Barwione filamenty do drukarek trójwymiarowych
Wykonywanie elementów modeli i urządzeń często przeprowadzane było za pomocą kilku różnych rodzajów filamentów jednocześnie. Przede wszystkim, części które nie były zwykle poddawane naciskowi czy obciążeniom były tworzone za pomocą filamentów twardych, a do produkcji elementów ruchomych używane były filamenty elastyczne. By rozróżnić rodzaje i przeznaczenie tworzonych podzespołów, najczęściej stosowano kolorowy filament do drukarki 3d, w odmianie najbardziej odpowiadającej charakterystyce elementu. Niemal wszystkie najczęściej używane rodzaje filamentów były również sprzedawane w odmianach barwionych. W sprzedaży spotykane były głównie kolory podstawowe, i na takowe było największe zapotrzebowanie, choć modelarze wykorzystywali również bardziej wyspecjalizowane odmiany filamentów. Owe materiały różniły się od standardowych odmian nie tylko barwą, ale również teksturą, i mogły służyć do tworzenia imitacji drewna, kamieni, lub różnorodnych powierzchni sztucznych i naturalnych, bez konieczności dodatkowej obróbki czy malowania. Tego typu filamenty znacznie częściej służyły do wytworu modeli oraz wyspecjalizowanych części. Standardowe filamenty barwione, natomiast, były zazwyczaj używane w zakładach przemysłowych, gdzie ich kolor ułatwiał montaż maszyn oraz oznaczał ich przeznaczenie. W zależności od odmiany filamentu, powierzchnia i kolor mogły różnić się pomiędzy materiałami, głównie ze względu na różnice w ich składzie.
Wiele modelarskich filamentów umożliwiało osiągnięcie jednolitej, gładkiej powierzchni po stworzeniu kształtu, która nie wymagała dodatkowej obróbki czy szlifowania. Były one głównie matowe, ułatwiając modelarzom późniejsze nanoszenie farb i lakierów. Przemysłowe filamenty, które występowały najczęściej w błyszczącym czarnym kolorze, ułatwiały natomiast wygładzanie chemiczne, nie łuszcząc się i nie tracąc koloru po naniesieniu silnych chemikaliów.