Na oddziałach neurologicznych, neurochirurgicznych czy psychiatrycznych często stosowane są pasy do unieruchamiania pacjentów. Często wykonane są z solidnej skóry, aby zachować swoją trwałość i niezawodność. Klamry i zapięcia pokryte są powłoką antykorozyjną, zapewniające odpowiednią ochronę.
Zastosowanie pasów do unieruchamiania pacjentów
Czasami zachodzi potrzeba unieruchomienia pacjentów, którzy mogliby zaszkodzić sobie lub osobom w swoim otoczeniu. Zwykle są to osoby chore psychicznie, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Pacjentów unieruchamia się tylko w kryzysowych sytuacjach, kiedy pacjent jest w szale i może zrobić sobie krzywdę. Dzięki pasom unieruchamiającym jest on zabezpieczony przed samym sobą. Dzięki temu, że jest unieruchomiony lekarze mogą bezpiecznie wykonywać niezbędne procedury medyczne. Aby unieruchomić całego pacjenta potrzebne są 4 medyczne pasy skórzane do unieruchomienia pacjenta – mocowane do nadgarstków, klatki piersiowej, ud oraz kostek. Pasy wykonane są z niezwykle solidnych i trwałych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu podczas ataku szału pacjenta. Pasy są solidne i chronią przed samodzielnym oswobodzeniem się agresywnego pacjenta. Wewnątrz pokryte są delikatnym materiałem, aby nie doprowadzić do obtarć ciała pacjenta. Zapinane są za pomocą specjalnego klucza magnetycznego. Pasy są dostosowane do ramy łóżka lub stołu. Stanowią solidną ochronę dla pacjenta przed samookaleczeniem lub spadnięciem z łóżka podczas ataku. Tego rodzaju pasy służą również podczas ataków epilepsji. Medyczne pasy skórzane do unieruchomienia pacjenta stanowią odpowiednie zabezpieczenia dla pacjenta oraz osób w jego otoczeniu. Stosuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach. Materiał, z którego zazwyczaj są wykonywane to bydlęca skóra, która cechuje się dużą trwałością. Konserwuje się ją za pomocą olejów jadalnych. Dzięki temu ich żywotność zostaje wydłużona.
Na oddziałach szpitalnych pasy unieruchamiające należą do standardowego wyposażenia. Dzięki solidnemu materiałowi nie ulegną zniszczeniu. Zapinane są w bezpieczny sposób, który uniemożliwia pacjentowi samodzielne oswobodzenie się, ani odpięcie pasów przez osoby niepowołane. Należy pamiętać, że pasy unieruchamiające stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach podczas szału czy napadu pacjenta, w którym może sobie zrobić krzywdę lub osobom w jego otoczeniu.