Jedzenie dla pupila

Właściciele zwierząt domowych z pewnością zdają sobie sprawę, że ich odpowiednie żywienie jest bardzo ważne. Tak samo jak ich dobre wychowanie, aby psy potrafiły chodzić na smyczy czy wykonywać jakieś sztuczki. Jedzenie, a raczej przysmaki, mogą w tym znacząco pomóc. Taka nagroda działa motywujące, ale też przydaje się w innych sytuacjach. Kiedy warto podawać psu przysmaki? Jakie możemy mieć z tego korzyści? Podpowiadam w poniższym tekście. 

Psie przysmaki – czy warto je podawać?

przysmak dla psówSmakołyki dla naszego psa są bardzo dużym przysmakiem i często mógłby jeść je całymi dniami. Jednak nie zapewnią mu one zbilansowanej diety, są w niej tylko dodatkiem. Powinny być podawane rozsądnie i z umiarem, aby nie przesadzić. Powinny stanowić maksymalnie 10% dziennej kaloryczności jego posiłków. Dlatego musimy nauczyć swojego pupila tego, że są one przeznaczone jedynie na specjalne okazje. Podając psu przysmak, kiedy zrobi coś dobrze, będzie uważał go za nagrodę. Tym sposobem nasz pies szybko nauczy się różnych komend, ponieważ będą kojarzyły mu się z pysznym smakołykiem. Jednak, aby nauczyć czworonoga nowych rzeczy, trzeba zastosować odpowiednią technikę nauczania. Na przykład, trzymając przysmak dla psów w zamkniętej dłoni tuż obok nogi, nasz pies w trakcie spaceru będzie się jej trzymał. Po czasie nauczy się, że grzeczne spacerowanie blisko właściciela przynosi korzyści. Podobnie jest z nauką siadania czy podawania łapy. Kładziemy łapę psa na swojej dłoni i zdecydowanym, wyraźnym tonem powtarzamy komendę – podaj łapę. Po tym dajemy psu smakołyk, po kilku razach powinien już sam wykonywać tą czynność. Jeśli jednak nie czujemy się w dziedzinie szkolenia psów zbyt dobrze, możemy poczytać różne poradniki lub zapisać się na kurs pod czujnym okiem instruktora, który pokaże nam co robić. 

Smakołyki to nie tylko dobra okazja do tego, aby nauczyć czegoś naszego czworonoga. To również sposób na przełamanie pierwszych lodów. Pies, szczególnie ten bojaźliwy bądź nieufny, szybciej podejdzie do osoby, która zachęca go smakołykiem. W ten sposób pokażemy mu, że nie chcemy zrobić mu nic złego i może nam zaufać. W ten sposób więź między psem, a właścicielem, staje się silniejsza. Przysmaki to także dobre uzupełnienie diety, gdyż często zawierają cenne witaminy i substancje odżywcze.