Jakie są rodzaje popręgów dla koni?

Rząd koński, czyli wszystkie przedmioty umożliwiające jeźdźcowi mocne siedzenie na koniu oraz kierowanie nim, musi być wygodny zarówno dla człowieka jak i dla konia. Dobranie odpowiedniego popręgu utrzymuje siodło we właściwym położeniu na grzbiecie konia. Dzięki zakupowi odpowiedniego rodzaju popręgu, brzuch zwierzęcia będzie osłoniony a siodło zabezpieczone przed zsunięciem.

Jaki rodzaj popręgu dla konia wybrać?

popręg dla koniaPrzebiegające pod brzuchem konia popręgi przytrzymują siodło i są podstawą bezpiecznej jazdy. Utrzymują jeźdźca w odpowiedniej pozycji i zapobiegają zsuwaniu się siodła. Jest to element wykonywany z miękko podszytych materiałów, które chronią brzuch konia, jak na przykład popręgi skórzane, sznurkowe czy polarowe oraz z materiałów syntetycznych. Każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Należy sprawdzić na które materiały koń najlepiej reaguje oraz na jakim efekcie nam zależy. Popręg wykonany ze skóry będzie wygodny dla konia, ale trudny do konserwacji, a wełniany dodatkowo zabezpieczy przed otarciami, lecz jednocześnie zwiększy potliwość zwierzęcia. Wybór odpowiedniego rodzaju popręgu powinien być uzależniony od budowy klatki piersiowej konia oraz do stylu jazdy. Najpopularniejsze na rynku są popręgi sportowe, które dzielą się na ujeżdżeniowe i skokowe. Popręgi ujeżdżeniowe są krótsze i pozwalają na bliższy kontakt oraz lepsze wyczucie ciała konia. Natomiast skokowe są wyjątkowo wszechstronne i nadają się zarówno do skoków przez przeszkody jak i do jazdy rekreacyjnej. Popręg skokowy jest szerszy i zabezpiecza brzuch konia, aby nie obijał się własnymi kopytami przy wykonywaniu skoku. Popręg dla konia to element wygodny do montażu, ponieważ nie ma ostrych krawędzi i nie drażni konia. Po założeniu należy sprawdzić czy dobrze leży poprzez wsunięcie dłoni między popręg a mostek zwierzęcia. Jeżeli wchodzi bez oporu a popręg nie poluźnia się, to jest odpowiednio założony.

Wybór odpowiedniego modelu popręgu dla konia zapewni bezpieczną jazdę dla jeźdźca i wygodę dla zwierzęcia. Rodzaje popręgów różnią się od siebie na tyle, że łatwo jest je dobrać do indywidualnych potrzeb. Czy ma służyć tylko do jazdy rekreacyjnej czy do dyscyplin sportowych, odpowiednie zabezpieczenie siodła jest rzeczą podstawową, o którą trzeba zadbać.