meble tarasowe

Jakie powinny być dodatki na meble ogrodowe?

Na funkcjonalność i estetykę ogrodu wpływają nie tylko zastosowane w nim meble ogrodowe, ale także i to jakie dodatki do nich dobierzemy. Na co należy zwrócić uwagę wybierając dodatki do mebli ogrodowych i jakie dodatki sprawdzają się w przypadku jakich mebli? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Meble a dodatki – co warto wiedzieć?

meble tarasoweWybór dodatków do mebli ogrodowych w dużej mierze jest podyktowany rodzajem samych mebli. Należy zatem się zorientować co i w jakiej sytuacji się najlepiej sprawdzi. Najpopularniejsze meble tarasowe czy ogrodowe, mianowicie meble wykonane z plastiku zwykle trzeba wyposażyć w dodatkowe rozwiązania by podnieść komfort ich użytkowania. Plastikowe krzesło ogrodowe zazwyczaj jest mało wygodne, a co za tym idzie koniecznie jest dokupienie do niego odpowiednich poduszek. Jako, że krzesła plastikowe są bardzo popularne nie ma żadnego problemu z kupieniem gotowych poduszek, które można na krześle umocować za pomocą taśm zapinanych na rzepy lub też wiązanych sznurków. W przypadku innych rodzajów mebli ogrodowych takich jak choćby meble ogrodowe z palet czy betonu dobór dodatków może już być nieco trudniejszy. Według portalu ladnydom.pl w tym wypadku zwykle nie dostaniemy gotowych poduszek, przeznaczonych dla tego rodzaju mebli, dlatego zwykle musimy wybrać zwykłe poduszki lub też zdecydować się na zamówienie poduszek robionych na wymiar. Warto jednak wiedzieć na co w takiej sytuacji należy zwrócić uwagę.

Poduszki na meble ogrodowe – na co zwracać uwagę?

Poduszki na meble ogrodoweMeble betonowe czy też meble z palet są bardzo praktyczne i dobrze prezentują się w przestrzeni ogrodowej przy tym z racji materiałów w jakich zostały one wykonane nie są one same w sobie aż tak bardzo wygodne, a co za tym idzie konieczne jest stosowanie dodatkowych rozwiązań, by podnieść komfort ich użytkowania. W przypadku mebli z palet czy betonu zazwyczaj wykorzystuje się standardowe poduszki, ponieważ nie ma takich z przeznaczeniem typowo do tego rodzaju mebli, należy jednak brać pod uwagę kilka rzeczy przy wyborze poduszek do mebli ogrodowych by sprawdzały się one w warunkach ogrodowych. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na rodzaj niewypełnienia poduszek, jeśli mają one stanowić wygodne oparcie to powinny być wysokie i mocno wypełnione, tak by nie było z pod nich czuć drewna czy betonu. Ważne jest także i to by materiał z którego zostały one wykonane był wytrzymały, ponieważ poduszki wykorzystywany przy meblach ogrodowych narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także i na zabrudzenia. Wszystko to sprawia, że w warunkach ogrodowych dobrze sprawdzają się poduszki wykonane z takich materiałów jak:

  • tkaniny pcv,
  • tkaniny nylonowe,
  • tkaniny z elanobawełny.

Według strony http://www.vermont.com.pl tkaniny PCV są z zasady wodoodporne, a dodatkowo są one odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w ogrodzie. Należy jednak zaznaczyć, że tkaniny tego rodzaju są mniej przyjemne w dotyku niż klasyczne materiały. Tkaniny nylonowe są natomiast przyjemniejsze i także są one wodooprone przy czym są one jednak mniej wytrzymałe niż tkaniny powleczone PCV. Elanobawałna jest natomiast bardzo wytrzymałem materiałem, całkiem przyjemnym w dotyki, jednak nie jest ona wodoodporna ani nie wykazuje aż tak dobrej odporności na działanie promieni słonecznych. Wybierając poduszki na mebel ogrodowe poza względami praktycznymi należy także zwrócić uwagę na ich stylistykę, przy czym zarówno tkaniny PCV jak i nylonowe są dostepne w wielu różnych kolorach, wiec nie powinny być z tym problemu.

Poduszki na huśtawkę ogrodową – jak wybrać?

meble tarasowePosiadając takie meble ogrodowe jak np. huśtawki ogrodowe ważne jest także i to by i w tym wypadku pomyśleć o zakupie odpowiednich poduszek. Na huśtawki ogrodowe najlepiej sprawdzają się gotowe już komplety poduszek. Według strony sklep.ampo.pl Taki komplet powinien składać się z dwóch osobnych poduszek – jednaj na oparcie, drugiej na siedzisko. Jeśli wypełnienie poduszek wykonane jest z luźnych elementów, jak np. pocięta pianka PUR to należy zwrócić uwagę na to czy poduszki są pikowane, ponieważ w innym razie wypełnienie będzie się przesuwać, przez co poduszki nie będą dostatecznie wygodne. Jeśli chodzi o materiał to zwykle do tego rodzaju poduszek stosuje się poliester lub bawełnę, a co za tym idzie poduszki należy zakładać tylko na czas użytkowania huśtawki.

Poduszki na leżaki i fotele ogrodowe

Poduszki na leżakiWedług informacji ze portalu www.wymarzonyogrod.pl kupno gotowych poduszek na leżaki czy fotele ogrodowe nie powinno stanowić większego problemu, jednak należy wziąć pod uwagę rodzaj samego leżaka. Inaczej szyte są poduszki na leżaki klasyczne, inaczej na te z podnóżkiem. Dodatkowo należy także uwzględnić rodzaj wypełniania takich poduszek. Do leżaków z plastiku zaleca się grubsze poduszki co zwiększa komfort wypoczynku, w przypadku materiałowych leżaków z powodzeniem wystarczy podstawowe wypełnienie.

Podsumowanie

Wybierając dodatki do mebli ogrodowych przede wszystkim należy pamiętać o tym, że materiał z jakiego zostały one wykonane musi się sprawdzać w warunkach ogrodowych. Dobre dodatki powinny być jednocześnie praktyczne jak i estetyczne, dzięki czemu będą pasować do ogrodu i ożywia meble ogrodowe.