Jakie płytki łazienkowe są odpowiednie?

Podczas planowania remontu łazienki często spotykamy się z dylematem dotyczącym wystroju tego pomieszczenia. Myślimy nad jego stylem, aranżacją. Zastanawiamy się w jakich kolorach je utrzymywać i jakie meble wybrać. Kwestią sporną wśród małżonków, które planują pierwszy remont w nowym mieszkaniu często staje się wybór płytek łazienkowych. Żona chce czerwone, pobudzające, średniej wielkości z domieszką białego, a jej partner widzi łazienkę w szarych barwach. Jak wybrać odpowiednie?

Powiększanie pomieszczenia płytkami łazienkowymi

płytki do łazienkiAby wybrać odpowiednie płytki do łazienki należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest kwestia wielkości pomieszczenia. W małej łazience nie sprawdzą się płytki w ciemnych kolorach. Spowodują one optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Podobna zasada dotyczy rozmiaru płytek. Większe lepiej sprawdzą się na dużych powierzchniach. Mniejsze natomiast są idealne do pokrycia małych ścian. Im więcej małych elementów na ścianie tym większe wydaje się pomieszczenie, ponieważ „więcej” się mieści na ścianie. Warte uwagi jest również to, czy w naszej łazience mamy okno. Jeśli tak to możemy bez ograniczeń przebierać w kolorach, ponieważ w ciągu dnia nasze pomieszczenie będzie rozświetlane przez promienie słoneczne. Łazienka bez okna, w której źródłem światła są żarówki, będzie wydawała się mniejsza, niż gdyby okno posiadała. W takiej sytuacji sprawdzą się ciemne barwy. Płytki do łazienki oferują także szeroki wybór faktury swojej powierzchni. Możemy wybrać płytki matowe, z połyskiem różnej intensywności. I znowu ta sama zasada: połysk sprawi, że pomieszczenie wyda nam się większe, a matowe płytki optycznie zmniejszą łazienkę. Ciekawym rozwiązaniem są także płytki do łazienki, które przypominają lustro. Kilka takich płytek na żywej, czerwonej ścianie powiększy pomieszczenie, a dodatkowo zapewni w nim jasność spowodowaną odbiciem światła.

Wybór płytek łazienkowych jest ogromny, a zalety, jakie oferują są niepodważalne. Dzięki nim możemy „regulować” nawet wielkość pomieszczenia. Możemy bawić się światłem i dostosowywać jasność w łazience do naszych potrzeb. Możemy także pobawić się w architekta i z płytek łazienkowych utworzyć kompozycję na ścianę! Możliwości są nieograniczone, a jedynym elementem, który nas ma prawo zatrzymać jest wyobraźnia. Warto więc nie wybierać pierwszych lepszych płytek, a zastanowić się i postawić na ciekawsze rozwiązanie.