Umiejętność tapicerowania czy robienia pokrowców na krzesła powinna znaleźć w podręczniku każdego dobrego majsterkowicza. Jest to bardzo ekonomiczny sposób, aby dać krzesłom drugie życie, zakryć uporczywą plamę, która nigdy nie znika lub dopasować je do sofy lub reszty mebli w domu. Ale sprawdźmy krok po kroku jak się to robi.
Z jakich materiałów są pokrowce na krzesła?
Najpierw należy zorganizować grube materiały, których będziemy potrzebować. Oprócz tego potrzebne będzie płótno, nożyczki, zszywacz do tkanin, młotek i szydło. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy się zdecydować, jest rodzaj tkaniny, z której będziemy korzystać. Oto lista i charakterystyka najczęstszych. Pokrowce na krzesła mogą być bawełniane. Niewątpliwie to jeden z najczęstszych materiałów. Jest lekki, wytrzymały i można go prać w pralce. Taki pokrowiec jest miękki i dopasowujący się do każdego stylu. Pokrowce zamszowe są odporne na plamy i płyny, dzięki czemu idealnie nadają się na krzesła kuchenne i jadalne. Z zamszu można zrobić ciekawe pokrowce na krzesła okrągłe. Mieszanka bawełny i poliestru jest bardzo lekka i bardzo wytrzymała. To dość odporny na plamy materiał na krzesła, więc idealny tam, gdzie są dzieci. Idealny na elastyczne pokrowce na krzesła jest materiał pochodzący z mieszanki spandexu i poliestru. Ułatwia czyszczenie, a kolory wytrzymują próbę czasu. Dopasowuje się do każdego kształtu krzesła.
Istnieją wzory do wykonania bezszwowych pokrowców na krzesła, które są idealne dla początkujących w tworzeniu pokrowca i mimo, że oszczędzają nam pracy, to jednak jeśli nie mamy umiejętności manualnych i doświadczenia, powinniśmy skorzystać z gotowych produktów. Aby stworzyć idealnie dopasowany pokrowiec, ważne będzie prawidłowe wykonanie pomiarów.