Jak zamontować silos?

Posiadanie dużego gospodarstwa, które stawia na hodowlę zwierząt wymaga tego, by mieć odpowiednie zaplecze techniczne. Chodzi na przykład o silosy paszowe. Zakup takiego zbiornika nie powinien być problematyczny, ale jego montaż może niejednego rolnika bardzo poważnie zastanowić. Tak naprawdę są dwie opcje, czyli montaż organizowany przez sprzedawcę lub praca samodzielna. Która z tych opcji wydaje się być najrozsądniejsza? 

Montaż silosu paszowego

silos paszowyJeśli zdecydujesz się na montaż wykonywany przez firmę specjalizującą się w tym, będziesz musiał dopłacić około tysiąca pięciuset złotych. Nie jest to dużo, ponieważ silos paszowy stoi pewnie i masz do niego dodatkową gwarancję. Specjaliści wiedzą, w jakim miejscu silos powinien stać i jakie funkcje spełniać. jednak tą samą wiedzę możesz zdobyć samemu i spróbować zamontować silos bez niczyjej pomocy. Wtedy najważniejsze jest, aby zapewnić odpowiednie podłoże. Najlepszy będzie beton, a w jego wnętrzu dodatkowa warstwa termoizolacyjna, aby pasza nie zamarzała w miesiącach zimowych. Osadzenie silosu nie powinno stanowić problemu, z tym, że trzeba o niektórych rzeczach koniecznie pamiętać. Silosy montuje się na śrubach, a także kotwach. Wielu rolników na początku stawia kotwy, a następnie wylewa beton. Nie jest to zły pomysł, ponieważ po jego związaniu kotwa jest nie do ruszenia. Nie stawiaj silosu zbyt daleko od miejsca, w którym hodujesz zwierzaki. Będziesz wtedy potrzebował mniejszego paszociągu, co zniweluje Twoje koszty. Ile osób potrzebnych jest do montażu takiego silosu? W zależności od tego, jakiej jest wielkości. Średni silos o pojemności piętnastu ton zamontujesz nawet w dwie osoby, ale przydatny będzie traktor, za pomocą którego nasuniesz niektóre elementy. Niejednokrotnie montowałem silos tym sposobem. 

Dużo zależy od tego, czy masz wystarczająco dużo wolnego czasu. Żadna z tych opcji nie jest zła, ponieważ każda ma swoje plusy i minusy. To Ty decydujesz, co bardziej może Ci się opłacić. Ja jestem zwolennikiem samodzielnego montowania, gdyż wiem, że jest to możliwe do zrobienia w dzień lub dwa. Dużo razy montowałem mniejsze silosy bez niczyjej pomocy. Jednak traktor, którym nasuniesz na przykład pierścienie może się przydać. Ale skoro jesteś rolnikiem, to zapewne masz taki sprzęt.