Jak zabezpieczyć dach ławami kominiarskimi?

Odpowiednia konserwacja dachu oraz przewodów kominowych była niegdyś przez wielu ludzi bagatelizowana. Prowadziło to w efekcie do dużych strat materialnych w wyniku pożarów, co uwidoczniło konieczność cyklicznego czyszczenia kominów oraz kontrolowania ich stanu, stopnia zasmolenia, szczelności itp. Zawód kominiarza to zatem bardzo odpowiedzialne zajęcie, a korzystanie z jego usług jest prawnym obowiązkiem każdego właściciela budynku w myśl rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków.

Gdzie znaleźć tanie ławy kominiarskie?

ławy kominiarskie w atrakcyjnej cenieDziałalność profilaktyczna, która mieści się w zakresie pracy kominiarza wymaga rzecz jasna poruszania się po dachach budynków. Nieodpowiednio przystosowany dach stwarza ryzyko uszczerbku na zdrowiu wskutek upadku z dużej wysokości i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia kominiarzy oraz osób prowadzących na nim inne prace konserwacyjne lub naprawcze. Przepisy precyzyjnie regulują wymogi bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać dachy budynków. System komunikacji dachowej to instalacja, na którą składają się wyłazy umożliwiające bezpieczne wejście i zejście z dachu, a także antypoślizgowe stopnie i szerokie ławy kominiarskie. Elementy antypoślizgowe absolutnie należy zamontować na dachu, którego kąt nachylenia połaci jest większy, niż 25%. Ponadto obowiązkowo muszą się one znajdować na dachu pokrytym kruchym lub łamliwym materiałem, takim jak na przykład niektóre dachówki. Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo osób poruszających się po dachu, ale także chroni dachówkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać podczas prac konserwacyjnych. Właściciele budynków często rezygnują z montażu elementów komunikacji dachowej, aby nie niszczyć połaci dachu lub nie generować dodatkowych kosztów, co jednak przynosi zazwyczaj odwrotny efekt. Na szczęście w internecie możemy znaleźć różnych wymiarów ławy kominiarskie w atrakcyjnej cenie, a także inne niezbędne elementy instalacji. Często produkty te posiadają właściwości antykorozyjne, a solidne materiały, z których są wykonane oraz przemyślane rozwiązania w zakresie ich montażu zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa i wieloletnią trwałość.

Nie powinno nas dziwić, gdy kominiarz odmówi wejścia na nieodpowiednio zabezpieczony dach. Na właścicielach budynków ciąży obowiązek zarówno korzystania z usług kominiarskich, jak również zapewnienia odpowiedniej komunikacji dachowej. Warto o tym pamiętać, ponieważ instalacja takiego systemu na gotowym dachu jest bardziej kosztowna, niż wyposażenie go w takie elementy podczas stawiania konstrukcji.