Sposób wyposażenie i urządzenia hali przemysłowej wpłynie na to na ile będzie ona funkcjonalna i co ważne jaki będzie poziom bezpieczeństwa na jej terenie. Jakie zatem rozwiązania należy stosować w przypadku hali przemysłowej, a o jakich warto pomyśleć by była ona bardziej praktyczna, a praca w niej przebiegała sprawniej? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.
Hala przemysłowa – co warto wiedzieć?
Według inforomacji w artykułach na portalu portal-hale.pl można zauważyć że hale przemysłowe są obiektami fabrycznymi wykorzystywanymi w celach produkcyjnych lub magazynowych. Z zasady ich konstrukcja jest prosta – szkieletowa, co sprawia, że przestrzeń jest dość otwarta. Należy jednak pamiętać o tym, że funkcjonalność hali przemysłowej zależy od tego w jaki sposób zostanie ona wyposażona. Wprawdzie konkretny rodzaj wyposażenia zależny jest od jej specyfiki, niemniej jest kilka elementów na które należy zwrócić szczególną uwagę. Wśród nich można wyróżnić takie jak:
- podłogi,
- oświetlenie,
- kurtyny paskowe,
- maszyny,
- regały,
- stanowiska produkcyjne,
- zabezpieczenia.
Elementy te wpływają na sposób działania hali i tym samym na efektywność pracy, dlatego ważne jest to by dobrać odpowiednie rozwiązania w ich zakresie.
Podłoga w hali przemysłowej
Bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o hale przemysłowe jest podłoga. Podłoga w halach przemysłowych jest narażona na działanie czynników szkodliwych jak i na duże naciski (ciężar maszyn), dlatego powinna ona być wykonana z trwałych i odpornych materiałów. Według www.ekspertbudowlany.pl standardowo w halach przemysłowych stosuje się posadzki betonowe, należy jednak zaznaczyć, że ich chropowata powierzchnia nie zawsze dostatecznie się sprawdza, dlatego by podwyższyć ich wytrzymałość jak i podnieść poziom bezpieczeństwa zaleca się pokrycie ich powłoką żywiczna. Przemysłowe podłogi żywiczne są odporne na zarysowania, działanie czynników chemicznych, a dodatkowo są one całkowicie gładkie i nie śliskie, co zmniejsza ryzyko wypadków do jakich może dojść na terenie hali. Niemniej nie można zapomnieć o tym, że w niektórych wypadkach konieczne jest stosowanie dodatkowych rozwiązań takich jak choćby chodnik elektroizolacyjny. Takie zabezpieczenie jest konieczne w pobliżu maszyn o wysokim napięciu. Dodatkową zaletą takich chodników jest fakt, że posiadają one wysokie właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wypadków przy obsłudze maszyn. Innym rozwiązaniem stosowanym do zabezpieczania podłóg są płyty z gumy, które stosuje się w przypadku gdy posadzka jest narażona na działanie takich czynników chemicznych jak benzyna, tłuszcz czy olej. Takie płyty zmniejszają śliskość na posadzce, co jest istotne z perspektywy bezpieczeństwa. Prawidłowe zabezpieczenie podłogi jest bardzo ważne, należy jednak pamiętać o tym by wybierać rozwiązania wysokiej jakości, w innym wypadku szybko mogą on przestać spełniać swoją rolę.
Oświetlenie w hali
Równie ważnym elementem wpływającym na działanie hali przemysłowej jest oświetlenie. Tak jak w przypadku podłóg taki i systemy oświetleniowe powinien być odporne, a przy tym dostarczać odpowiednią ilość światła. Ważne jest to by ich rozkład został odpowiednio rozplanowany. Z zasady jako oświetlenie w hali stosuje się lampy przemysłowe, warto jednak pomyśleć o ich uzupełnieniu o świetliki z poliwęglanu, które to umożliwią przenikanie do wnętrza hali naturalnego światła. Rozwiązanie to pozwoli nie tylko doświetlić wnętrze, ale także obniżyć koszty za energie. Dodatkowo do produkcji świetlików stosuje się poliwęglan lity dzięki, czemu są one trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. A co ważne szczególnie w przypadku hal produkcyjnych trudnopalne, co zwiększa poziom bezpieczeństwa.
Kurtyny paskowe w hali produkcyjnej
W przypadku hal produkcyjnych pojawia się także konieczność odgrodzenia od siebie poszczególnych stanowisk czy też pomieszczeń. W tym celu zwykle stosuje się takie rozwiązanie jak kurtyna paskowa. Ograniczają one natężenie hałasu, utrudniają przedostawanie się kurzu i zabrudzeń ze stanowisk produkcyjnych do innych części hali. Dodatkowo kurtyna PCV nie utrudni przemieszczania się pomiędzy częściami hali, dlatego jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie. W przypadku gdy kurtyna ma jedynie odgradzać cześć produkcyjną od biurowej można ją zastąpić drzwiami przemysłowymi.
Podsumowując na koniec
Od tego w jaki sposób zostanie wyposażona hala przemysłowa będzie zależeć jej funkcjonalność. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania zawsze powinny być dobierane indywidualnie, pod kątem specyfiki danej hali przemysłowej. Ponadto zwłaszcza w przypadku rozwiązań, który wpływają na poziom bezpieczeństwa warto zdecydować się na te o wysokiej jakości.