Jak wybrać spawarkę do domu?

W związku ze zwiększającą się świadomością społeczeństwa, w temacie szkodliwej działalności człowieka na rzecz środowiska, coraz więcej osób żyje zgodnie z zasadą „zero waste”. Oznacza to, że starają się zmniejszyć ilość produkowanych śmieci w swoim gospodarstwie domowym. Jednym ze sposobów, aby zmniejszyć ilość odpadów, jest naprawa zniszczonych przedmiotów.

Bezpieczne urządzenia spawalnicze

spawarki mig z butląDlatego, coraz więcej osób, decyduje się na zakup własnej spawarki. Posiadanie takiego sprzętu w gospodarstwie domowym, pozwala na naprawę we własnym zakresie, pękniętej ramy od roweru, poluzowanego szczebla w metalowej balustradzie, czy nawet pręcika w suszarce na pranie. Zatem jaką spawarkę wybrać do użytku domowego? Na pewno odradzam każdemu zakup najpopularniejszych spawarek gazowych.  Spawarki gazowe swoją popularność zawdzięczają temu, że są wykorzystywane w większości w dużych zakładach przemysłowych. Spawy wykonane przy ich pomocy są bardzo dokładne, jednak posługiwanie się urządzeniem, które korzysta z gazu do spawania, wymaga dużej wprawy oraz wysokich umiejętności spawalniczych. Mówiąc krótko, nie jest to odpowiednia spawarka dla amatorów. Dużo lepszym wyborem są spawarki mig z butlą. W tym urządzeniu, wykorzystywany jest, w celach osłonowych, gaz obojętny, czyli taki, który nie wejdzie w reakcję spalania w kontakcie z rozżarzoną końcówką elektrody. Zatem, korzystanie ze spawarki mig nie grozi wybuchem, a więc można jej używać w pełni bezpiecznie. Spawarki mig świetnie sprawdzą się przy spawaniu blachy, na przykład karoserii samochodowej. Dla osób z większym budżetem, mogę polecić spawarki tig, które służą do spawania uniwersalnego. Technologia tig jest wykorzystywana do spawania aluminium. W tej technologii także jest wymagane użycie butli z obojętnym gazem osłonowym. Spawarka tig działa także w technologii MMA, w której do spawania wykorzystuje się elektrodę otuloną. Jej wadą jest powstający w procesie spawania żużel.

Posiadając w domu własną spawarkę, możesz oszczędzić na usługach naprawy lub zakupie nowych urządzeń, przyczyniając się tym samym, do zmniejszenia produkcji odpadów. Spawarka jest urządzeniem prostym w obsłudze, jednak przy jej użyciu należy pamiętać o zachowaniu zasad ostrożności. Najważniejsza jest ochrona oczu, gdyż światło z żarzącej się elektrody może uszkodzić wzrok.