salon

Jak stylowo urządzić salon?

Stylowy salon postrzegamy jako połączenie takich elementów jak wygoda, praktyczność, i doza elegancji przełamana odrobina przytulności. Wbrew powszechnej opinii stylowy salon nie zawsze musi być utrzymany w klasycznym stylu, z powodzeniem ciekawe efekty można także uzyskać wybierając bardziej nowoczesne aranżacje. W jaki zatem sposób można zaaranżować stylowy salon i jakie rozwiązania się dobrze przy jego aranżacji sprawdzą? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Aranżacja salonu – co warto wiedzieć?

salonAranżacja stylowego salonu nie musi być wcale taka trudna jak mogłoby się nam wydawać. Według artykułów na portalu www.urzadzamy.pl zasadniczo należy się tu stosować do jednej naczelnej zasady, a mianowicie salon powinien być urządzony w jednym stylu w innym wypadku zamiast efektu stylowości możemy stworzyć eklektyczny salon, co nie wszystkim może przypaść do gustu. Standardowo salonu urządza się w dość klasycznym stylu, jednak obecnie coraz częściej pojawiają się także stylowe i nowoczesne aranżacje, realizujące założenia stylu minimalistycznego. Projektowanie wnętrz należy rozpocząć od określenia tego jaki efekt chcemy uzyskać i jaki styl jest nam bliższy; nowoczesny czy klasyczny? Jeśli mamy problem z określeniem tego warto obejrzeć kilka przykładowych aranżacji salonów w obydwu tych stylach, wówczas łatwiej będzie wskazać nam te elementy, które nam się podobają i co za tym idzie urządzić nasz własny salon.

Salon w stylu klasycznym

salon klasycznyW salonie urządzonym w stylu klasycznym najważniejszą role ogrywają meble. Według portalu deko-rady.pl powinny się tu znaleźć takie rozwiązania jak:

  • miękko obite drewniane sofy,
  • miękko obite fotele,
  • drewniany stolik,
  • ozdobne zasłony,
  • zdobione żyrandole,
  • kredens.

Są to typowe rozwiązani stosowane w klasycznym stylu. Najlepiej prezentują się autentyczne stare meble, jednak ich skompletowanie może okazać się dość trudne, dlatego warto wybierając meble do salonu poszukać tych stylizowanych na te z minionych epok, albo też jeśli nie spełniają naszych oczekiwań lub też nie pasują do założeń naszego projektu zdecydować się na takie rozwiązanie jakim są meble na zamówienie. Wówczas to meble będą miały nie tylko wymiary dostosowane idealnie do naszych potrzeb, ale mogą one mieć także dowolny wygląd, dzięki czemu można je doskonale dopasować do planowanej aranżacji. Ściany w tego typu aranżacjach zwykle wykończane są za pomocą tapet. Kolorystyka natomiast to przeważnie odcienie brązu, miody, zielenie, a czasami także zgaszona czerwień i odcienie niebieskiego.

Salon w stylu nowoczesnym

nowoczesny salonChcąc uzyskać efekt stylowego salonu w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu można nieco zmodyfikować rozwiązania wskazane powyżej. Zamiast charakterystycznej sofy czy foteli mocno obitych z drewnianymi elementami można wybrać bardziej nowoczesne modele o prostym i dość minimalistycznym fasonie. Takie sofy czy fotele by nadać im bardziej klasycznego charaktery zestawia się z nieco antycznym stolikiem czy witryną. W tego typu aranżacji warto także zrezygnować z ciężkich żyrandoli i zasłon na rzecz bardziej nowoczesnych i subtelnych rozwiązań. Typowe dla stylu klasycznego tapety można natomiast zastąpić takim rozwiązaniem jak panele loft system. Zasadniczo są to panele dekoracyjne 3D, co oznacza, że ich stryktura jest tłoczona w rożne wzoru, np. kwiatowe co sprawia, że wyglądają one jednocześnie nowocześnie jak i klasycznie, dzięki czemu stanowią ciekawy element wykończenia stylowego salonu. Kolorystyka to bardziej odcienie chłodnego brązu, kremu czy szarości przełamane odrobina kolorowych akcentów takich jak czerwień czy bordo.

Aranżacja stylowego salonu samodzielnie czy z pomocą architekta?

salonSame założenia, jeśli chodzi o stworzenie stylowego salonu nie są szczególnie trudne, wiele osób jednak bardzo często ma problemy z łączeniem elementów i stworzeniem spójnej całości. W przypadku osób, które z aranżacją wnętrz sobie nie radzą, a jednocześnie chcą stworzyć miejsce, które będzie niejako pełnić funkcje reprezentacyjną warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy architekta. Architekt wnętrz uwzględniając nasze oczekiwania odnośnie stylu aranżowanej przestrzeni przygotuje fachowy projekt stylowego salonu. Taki projekt będzie spełniał wszystkie założenia stylu, a co za tym idzie będzie zarówno dobrze się prezentował jak i będzie dostatecznie praktyczny.

Podsumowanie

Stylowo urządzony salon zarówno wersji klasycznej jaki nowoczesnej prezentuje się bardzo ciekawie. Podstawowe zasady, jeśli chodzi o aranżacje tego rodzaju przestrzenni nie są trudne, jeśli jednak zależy nam na idealnym efekcie warto to pozostawić profesjonaliście.