Jak styl vintage zmieni naszą kuchnię

W ostatnich latach w polskich mieszkaniach ogromną popularnością cieszą się białe meble w kuchni. Wybierane są głównie ze względu na to, że biel optycznie powiększa przestrzeń, a w większości mieszkań nie ma jej za dużo. Okazuje się jednak, że białe meble wyglądają zazwyczaj nieco mało atrakcyjnie. Osoby, które chciałyby nadać nowego życia swojej kuchni powinny przyjrzeć się różnym stylom ich aranżacji.

Zalety kuchni w stylu vintage

kuchnia vintageKuchnia w niedużym mieszkaniu wcale nie musi być nudna. Panujący od wielu lat trend na białe meble spowodował, że kuchnie w naszych domach stały się przestrzeniami bez charakteru. Jedyne, co zyskaliśmy dzięki jasnym szafkom  to optycznie powiększona przestrzeń. Na szczęście są pewne rozwiązania, które pozwalają na znaczne uatrakcyjnienie aranżacji kuchennej, nawet, jeżeli opiera się ona tylko na białych szafkach. Bardzo intrygująco wygląda kuchnia vintage, czyli zaprojektowana w stylu, który łączy ze sobą style różnych epok. Sam styl vintage nie ma ściśle określonych zasad. Chodzi w nim o to, aby umiejętnie połączyć ze sobą elementy pochodzące z różnych okresów historycznych. Można bawić się w nim formami i kolorami, tworząc oryginalne, atrakcyjne przestrzenie. Minus tego stylu jest taki, że trzeba naprawdę dużego wyczucia estetycznego, żeby połączenie różnych stylów nie wyszło kiczowato. Cała magia polega na tym, żeby wszystko stworzyło spójną całość. Styl vintage to przede wszystkim dodatki, którymi są zazwyczaj stare przedmioty, takie jak młynki do kawy, miedziane garnki po naszej babci i wszelkie porcelanowe, drewniane, zdobione kwiatkami rzeczy, które można znaleźć w dużych ilościach na przykład na pchlim targu. Plusem urządzania kuchni czy innego pomieszczenia w stylu vintage jest to, że stworzona przez nas przestrzeń będzie jedyna w swoim rodzaju. Zdobiące pomieszczenie przedmioty są zazwyczaj unikatowe i nie można ich kupić w żadnym sklepie. Możemy więc mieć pewność, że będziemy się wyróżniać.

Jasne kuchnie od kilku lat dominują w polskich mieszkaniach. Wiele osób chciałoby stworzyć z nich unikatową przestrzeń z charakterem i tu na pomoc przychodzi coraz popularniejszy styl vintage. Jest on mieszanką różnych stylów i opiera się głównie na dodatkach w postaci odnowionych przedmiotów sprzed lat. Trzeba tylko umieć je odpowiednio połączyć.