Jak skutecznie odgrzybić dom?

Istnieje wiele metod na odgrzybianie domów, jednak metoda oraz zastosowane urządzania powinny być dopasowane do rodzaju, ilości oraz lokalizacji zgrzybiałego obszaru. Czasami zachodzi konieczność użycia chemicznych środków o silnym działaniu, a czasami wystarczy zastosowanie mniej inwazyjnych preparatów oraz wykonanie osuszania pomieszczenia.

Przyczyny powstawania grzybów w budynkach

szybkie odgrzybianie budynkówJeżeli wilgotność w danym pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie powyżej 80% przez dłuższy czas, to stanowi ono idealne miejsce do powstawania grzybów. Po jednej gorącej kąpieli generującej parę pomieszczenie nie zostanie pokryte pleśnią, lecz brak odpowiedniego wietrzenia może do tego doprowadzić. Zalecane jest wtedy skorzystanie z usług firmy oferującej szybkie odgrzybianie budynków. W zależności od wybranych środków czasami zdarza się, że na czas zabiegu należy usunąć z pomieszczenia wszelką żywność, a domownicy powinni opuścić pomieszczenie. Czasami jest to konieczne na kilka dni, ponieważ stosowane preparaty grzybobójcze są groźne dla ludzi. Samodzielne odgrzybianie dużych powierzchni, lub też powierzchni, które grzyby dotknęły bardzo głęboko, jest nieskuteczne. Należy wówczas zgłosić się do firmy zajmującej się odgrzybianiem, która dysponuje odpowiednimi środkami oraz urządzeniami. Dysponują oni również metodami, które nie wymagają opuszczania budynku przez mieszkańców. Specjaliści odnajdą źródło zagrzybienia i skuteczne się go pozbędą, ponieważ od tego zależeć będzie skuteczność przeprowadzanego zabiegu. Nieusunięcie źródła będzie powodowało nawracające problemy, zatem tak istotna jest jego likwidacja. W budynkach do najczęstszych źródeł zagrzybienia zalicza się złą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, niewłaściwą wentylację, czy wady konstrukcyjne budynku. Kolejną z przyczyn jest również zła termoizolacja, przez którą powstają mostki termiczne i dochodzi do skraplania się wody. Bardzo częstą przyczyną powstawania grzybów jest zalanie mieszkania.

Nie warto samodzielnie próbować odgrzybiać większe powierzchnie, ponieważ problem pleśni będzie nawracał. Szkoda zatem czasu i pieniędzy, a przede wszystkim zdrowia. Jak wiadomo, przebywanie pomieszczeniach dotkniętych pleśnią jest niezdrowe dla człowieka. Alergicy oraz osoby cierpiące na choroby płucne od razu odczują na własnej skórze negatywne skutki pleśni, oraz grzybów.