zboże

Jak przechować zboże, słomę i siano przez zimę?

Niewłaściwe przechowywanie takich produktów jak zboże, słoma czy siano może sprawić, że stracą one na wartości a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów. Co więcej zanieczyszczane zboże czy słoma może być źródłem zachorowań. Jak zatem należy przechowywać produkty tego typu? Oto kilka podpowiedzi.

Jak zabezpieczyć słomę?

słomaZabezpieczenie stogów słomy wydaje się nie być szczególnie trudne, jednak praktyka pokazuje, że bardzo często na skutek stosowania nie właściwych rozwiązań czy też nie poprawnego ich montażu dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni, które niszczą słomę i obniżają jej wartość. Jakie rozwiązania zatem należy stosować do zabezpieczenia słomy? Warto tu powiedzieć o dwóch; pierwszym z nich są hale na baloty, które to stanowią doskonałe zabezpieczenie przed deszczem. Dodatkowo sama ich konstrukcja jest bardzo trwała, dzięki czemu przy wykorzystaniu takiego rozwiązania można stworzyć trwałe magazyny na siano, zachowując przy tym wszystkie potrzebne warunki do przechowywania go. Rozwiązanie to ma jeden minus a mianowicie jest ono dość kosztowne, a co za tym idzie powszechniej stosuje się takie rozwiązanie jaki jest agrowłóknina do przykrywania słomy. Według strony http://www.brochard.pl są to plandeki które mocuje się na stogach słomy. Sam materiał z jakiego została wykonana plandeka jest bardzo trwały, jednak istotne jest by poprawnie go zamontować. Właściwie zamontowana włóknina, chroni słomę przed deszczem, a jednocześnie jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu słoma może oddychać i nie dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni pod wewnętrzna warstwa plandeki.

Składowanie zboża w silosie

silosObecnie najpowszechniejszym sposobem na składowanie zboża jest przechowywanie go w silosach. Należy jednak pamiętać, że zboże przechowywane w silosach może ulegać zmianom jakościowym w wyniku pogorszenie ich parametrów. Według artykułów na portalu www.ppr.pl wpływ na jakość przechowywanego w silosach zboża mają takie czynniki jak wilgotność i temperatura, dlatego bardzo ważne jest to by odpowiednio parametry te kontrolować. W celu tym zwykle wykorzystuje się różnego rodzaju systemy do wentylacji zboża. Systemy te pozwalaj na utrzymanie poprawnych warunków wewnątrz silosu, które są odpowiednie dla przechowywanego z w nim rodzaju zboża. Nawet przy zapewnieniu optymalnych warunków w silosie, należy mieć na uwadze to, że zboże nie może być przechowywane zbyt długo, a co za tym idzie konieczne jest stosowanie planowanej sprzedaży, która ograniczy czas przechowywania zboża.

Rodzaje silosów a wentylacja

Powiedzieliśmy już o tym, że zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza jest bardzo istotne, jeśli chodzi o utrzymanie zbóż w dobrym stanie. Według portalu www.farmer.pl sposobów przechowywania zboża i wentylowania go jest jednak kilka, wśród nich można wymienić wykorzystanie takich rozwiązań jak:

  • silosy do przechowywania ziarna suchego,
  • silosy z aktywną wentylacją,
  • silosy suszące.

Rodzaj silosów stosowanych do przechowywania zboża zależny jest od kilku czynników, między innymi tego jakie zboże ma w nich być przechowywane, przez jaki czas będzie tam składowane jak i tego co dalej ma być z nim robione. Niemniej najlepsze warunki składowania zapewniają silosy z aktywną wentylacją.

Jak zabezpieczyć kiszonki

Mówiąc o składowaniu i zabezpieczaniu słomy czy też zboża należy także powiedzie co rozwiązaniach mających jednocześnie na celu przygotowanie i zabezpieczenie tak zwanej kiszonki. Z zależności od rodzaju kiszonek można by tu wskazać dwa popularne rozwiązania. Na stronie http://sklep.indiver.pl można znaleźć, że pierwszym z nich jest folia do belowania lub też folia pryzmowa. Folie tego typu wykorzystuje się w przypadku sianokiszonek. Jest to względnie trwałe rozwiązanie umożliwiające przygotowanie sianokiszonek, dodatkowo folie stanowią dobrą ochronę przed działaniem deszczu. W przypadku pasz objętościowych, czyli kiszonek w których skład wchodzą: sieczki trwa, kukurydzy wysłodków buraczanych, mokrych i suchych zbóż stosuje się rękaw foliowy. Według strony agrogen.pl wykorzystanie rękawów foliowych pozwala na hermetyczne zamknięcie zawartości, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kiszonki wysokiej jakości jak i skuteczne zabezpieczenie jej. Rękawy foliowe zwykle jednak wykorzystuje się do przechowywania znacznej ilości kiszonki.

Podsumowanie

Poprawne przechowywanie siana, słomy czy zboża jest bardzo ważne i choć wydawać by się mogło, że obecnie nie jest to trudne, to nadal popełnia się bardzo wiele błędów w tym względzie. Dobór odpowiednich rozwiązań z zakresu przechowywania zbóż to jedno, a poprawny ich montaż to zupełnie co innego. Dodatkowo zważywszy na to, jak różne są rodzaje zboża i jak rożna jest ich specyfika nie ma co się dziwić, że poprawne przechowywanie ich jest dość problematyczne.