Jak dobrać węże hydrauliczne do maszyny?

Napęd hydrauliczny zdobywa coraz bardziej rosnącą popularność. Obecnie jest stosowany w przeważającej liczbie maszyn rolniczych, produkcyjnych, czy też przemysłowych. Poszczególne elementy takiego napędu mogą się jednak mocno różnić między sobą i powinny być dostosowane do przeznaczenia danej maszyny.

Jakie węże hydrauliczne są najlepsze?

przewody hydrauliczneObecnie zdecydowana większość maszyn używanych w przemyśle czy rolnictwie działa dzięki napędowi hydraulicznego. Taki napęd oparty jest o przepływ medium, czyli cieczy roboczej, która doprowadza energię do wszystkich elementów takiej maszyny. Za przepływ cieczy odpowiadają bardzo ważne elementy, czyli przewody hydrauliczne. Ponieważ pełnią one zdecydowanie najważniejszą rolę w całym napędzie, przy ich wyborze warto wiedzieć, jakimi ich parametrami należy się kierować. Najważniejsza zasada jest taka, że przewody hydrauliczne powinny być dostosowane do przeznaczenia danej masywny. W przypadku maszyn pracujących w bardzo trudnych warunkach roboczych i narażonych na bardzo duże obciążenia, należy wybierać tylko wysokociśnieniowe przewody hydrauliczne. Są one wykonane z najwyższych jakościowo elastycznych materiałów, dzięki temu, gdy dana maszyna zostanie zmuszona do jakiejś bardzo intensywnej pracy, na przykład przerzucenia dużej hałdy ziemi, przewody hydrauliczne nie pękną na skutek nagłego wzrostu ciśnienia. Trzeba pamiętać, że pęknięcie takich przewodów jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich elementów wewnętrznych maszyny, a zwłaszcza silnika, który może zostać nieodwracalnie uszkodzony w wyniku zalania. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby przewód hydrauliczny w takich maszynach  miał jednocześnie grube i elastyczne ścianki wewnętrzne. Dzięki temu, gdy dojdzie do zmian ciśnienia cieczy roboczej, takie przewody nie ulegną rozerwaniu. Aby dodatkowo zwiększyć wytrzymałość tego typu przewodów, można poddać je procesowi zwanemu zakuwaniem. Zakuwanie przewodów hydraulicznych to świetny sposób na wzmocnienie węży oraz ich dłuższą i bezproblemową prace.

Maszyny wyposażone w napęd typu hydraulicznego są coraz powszechniej spotykane, w takich branżach jak budownictwo, rolnictwo czy maszyny produkcyjne. Warto jednak pamiętać, że wszystkie elementy użyte do konstrukcji tego napędu powinny być jak najwyższej jakości. Dzięki temu będą w stanie znieść nawet bardzo intensywną prace w trudnych warunkach środowiskowych.