izolacja

Izolacja i ocieplenie domu – przydatne informacje?

Jeśli buduje się dom, to nie można zapominać o tak ważnej kwestii jaką jest odpowiednia izolacja domu. Zarówno chodzi tu o ocieplenie domu, jak i ochronę budynku przed wilgocią jak i wodą. Do wykonania izolacji można wykorzystać wiele różnych materiałów o różnych właściwościach.

Gdzie stosuje się izolację przeciwwilgociową?

izolacja przeciwwodnaIzolacja przeciwwilgociowa ma na celu ochronę przede wszystkim przed parą wodną. Na portalu www.izolacje.com.pl można przeczytać, że pierwszym miejscem, gdzie powinno się taką folię założyć są fundamenty. Dzięki zastosowaniu takiej ochrony memy pewność, że z gruntu do konstrukcji nie przedostanie się żadna wilgoć. Także taka izolacja przeciwwilgociowa chroni obiekt przed podciąganiem kapilarnym. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest wykonywana przy pomocy specjalnej foli. Posobnie jest jeśli chodzi o izolację przeciwwilgociową poddaszy. Tam również wykonuje się właśnie takie zabezpieczenie. Zadaniem w tym przypadku tej warstwy izolacyjnej jest ochrona materiału termoizolacyjnego przed wilgocią w postaci pary wodnej. Para ta znajduje się w powietrzy wewnętrznym i próbuje”przedostać” się na zewnątrz. Warstwa ta jest bardzo ważna, gdyż nie można dopuścić do zawilgocenia warstwy izolacji termicznej, szczególnie jeśli jest to wełna mineralna. Gdy ona raz zawilgotnieje, to nie ma możliwości jej doprowadzić do stanu pierwotnego i jedynie należy ją wymienić na nową.

Z czego najlepiej wykonać hydroizolację fundamentów?

Hydroizolacja fundamentów musi zostać odpowiednio wykonana, gdyż wpływa to na późniejsze użytkowanie obiektu jak i na problemy z wilgocią. Obecnie wiele firm w tym Aktywbud.pl oferuje wiele nowoczesnych materiałów, z których wykonać można taką izolację, między innymi:

  • masy KMB,
  • elastyczne szlamy uszczelniające,
  • folia kubełkowa.

Izolacja przeciwwilgociowaMasy KMB są to masy polimerowo-bitumiczne, które zarówno sprawdzają się jako izolacja przeciwwodna jak i przeciwwilgociowa. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego materiału, które różnią się od siebie ilością składników co przekłada się na czas wysychania. Na czas wysychania również wpływają warunki zewnętrzne. Ważne jest to, aby pamiętać, że aby można było przejść do wykonywania kolejnych warstw warstwa izolacji musi być wysuszona. Elastyczne szlamy uszczelniające składają się przede wszystkim z cementu z modyfikatorami. Zaletą przede wszystkim tego rodzaju izolacji jest to, że można nakładać ją na wilgotne podłoże. Materiał ten jest odporny między innymi na cykle zamarzania, szkodliwe działanie soli w gruncie czy dwutlenku węgla. Elastyczne szlamy uszczelniające bardzo dobrze chronią przed karbonatyzacją betonu. Folia kubełkowa jest wykonywana z polietylenu o dużej gęstości. Zaletą tego materiału jest to, że starzeje się on bardzo powoli jak i jest bardzo odporny na wodę. Poza tym jest odporna na przerastanie korzeni, grzyby, bakterie czy na działanie gryzoni, które żyją w ziemi. W przeciwieństwie do masy KMB czy szlamu uszczelniającego, folię nakłada się tylko raz. Natomiast masę KMB i jej ilość warstw dobiera się na podstawie obciążenia wodą czy wilgotnością. Poniższa tabela przedstawia zależność grubości powłoki od tego obciążenia.

Obciążenie Jak wykonać izolację

Minimalna grubość warstwy po wyschnięciu

Wilgoć gruntowa

2 warstwy – mogą być nanoszone metodą świeże na świeże

3 mm

Woda opadowa, która nie zalega

2 warstwy – druga warstwa musi być nanoszona po wyschnięciu pierwszej, do tego należy zastosować wkładkę wzmacniającą w narożnikach

3 mm

Woda pod ciśnieniem i woda zalegająca 2 warstwy – druga warstwa musi być nanoszona po wyschnięciu pierwszej, do tego należy zastosować wkładkę wzmacniającą

4 mm

Rodzaje wełny mineralnej

wełna mineralnaIzolacja termiczna budynku również jest bardzo ważna. Do jej wykonywania używa się przede wszystkim styropianu czy wełny mineralnej. Wełna mineralna najczęściej jest wykorzystywana jako docieplenie poddasza. Wełny mineralne dostępne w wielu sklepach, w tym również w Eduobud.biz można podzielić na:

  • wełna skalna,
  • wełna szklana.

Wełny mineralne skalne są wykonywane ze skał takich jak bazalt, dolomit, gabro czy z kruszywa wapiennego. Czasem również wykorzystuje się materiały, które pochodzą z recyklingu jak na przykład brykiety mineralne. Wełnę tego rodzaju wykonuje się poprzez rozpuszczenie tych skał w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie są one zlepiane przy pomocy specjalnej żywicy i formowane są między innymi płyty czy maty. Jeśli chodzi o wełnę mineralną szklaną to powstaje ona w podobny sposób, jednak wytwarza się ją z piasku kwarcowego oraz z tłuczki szklanej, która pochodzi z recyklingu.

Innowacyjna izolacja poddasza pianką

pianka poliuretanowaObecnie izolację termiczną poddasza nie tylko wykonuje się z wełny mineralnej. Często również wiele osób decyduje się na natrysk pianki poliuretanowej. Według portalu pu-online.pl dzięki technice nakładania taką izolacje można wykonać bardzo sprawnie jak i szybko. Firmy oferujące taka izolację jak np. Purtech.pl mogą wykonać ją nawet w jeden dzień. Poza tym pianka poliuretanowa jest materiałem, który posiada zdolność bardzo dobrego przywierania do każdego materiału, dlatego podczas montażu nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi czy elementów do mocowania. Izolacja poddasza pianką ma również inne zalety. Przede wszystkim zapewnia doskonałe warunki cieplne, nie wspominając, że sposób nakładania takiej izolacji powoduje, że materiał może dotrzeć nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu można wyeliminować powstawanie mostków cieplnych.

Podsumowując temat:

Izolacja termiczna jak i przeciwwodna czy przeciwwilgociowa w każdym obiekcie jest bardzo ważna. Wpływa ona na komfort użytkowania jak i na stan techniczny budynk, co przekłada się również na późniejsze naprawy czy remonty.