Chyba każdy z nas słyszał już to określenie. Takie domy są coraz bardziej popularne. Czy wiemy jednak co to właściwie znaczy? Jakie instalacje kryją się pod tym terminem i czy możemy wykonać je samodzielnie? I, podstawowe pytanie, ile nas to wszystko będzie kosztować? Czy kiedy o tym myślimy widzimy futurystyczny domek sterowany głosem? Każdy z nas coś o tym słyszał, ale nie możemy sobie tego dokładnie zobrazować. Postaram się to trochę wyjaśnić.
Dzięki inteligentnemu domowi oszczędzisz na rachunkach
W skrócie można to opisać jako centralne zarządzanie, przy połączeniu poszczególnych odrębnie działających systemów ze sobą, wraz z automatyczną kontrolą, bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców. Podstawowym zadaniem inteligentnego domu jest energooszczędność. Inteligentny dom jest także przyjazny dla środowiska. Rozwiązania w nim zastosowane są ekologiczne. Dzięki zintegrowanemu systemowi, możemy też polepszyć działanie poszczególnych instalacji w domu, zarówno tych standardowych, tradycyjnych, jak i nowoczesnych, proekologicznych. W skład inteligentnego domu może wchodzić ogrzewanie podłogowe, instalacja elektryczna i oświetleniowa, klimatyzacja, system kina domowego czy panele solarne. Każde z tych rozwiązań jest sterowane centralnie za pomocą jednego systemu. Możemy je sprawdzać i regulować na panelu dotykowym zainstalowanym w jednym z pomieszczeń. Można nim sterować również zdalnie. Wszystko działa w oparciu o bezprzewodową sieć wi – fi. Możemy nim sterować będąc po za domem ze swojego smartfona lub laptopa. Warto podłączyć do niej również system alarmowy. Dzięki temu nawet w podróży będziemy wiedzieć, gdy ktoś naruszy nasz mir domowy. Domy takie są bardziej atrakcyjne na rynku, pracują w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i posiadają wysoki komfort i wygodę w użytkowaniu.
Dzięki zintegrowanym systemom sterowania domem możemy zapewnić sobie więcej spokoju. Dzięki czujnikom informującym o zalaniu przeciekająca pralka wyłączy się sama. Czujnik wykrywający przeciek gazu zaalarmuje nas w razie takiej sytuacji. Dzięki czujnikom na oknach będziemy wiedzieć które z nich jest otwarte. Pamiętajmy jednak, że jakość sygnału zależy od grubości i ilości ścian. Warto zaopatrzyć się więc we wzmacniacze sygnały, by wszystko działało bez zarzutu.