Inteligentne domy są coraz popularniejsze

Chyba każdy z nas słyszał już to określenie. Takie domy są coraz bardziej popularne. Czy wiemy jednak co to właściwie znaczy? Jakie instalacje kryją się pod tym terminem i czy możemy wykonać je samodzielnie? I, podstawowe pytanie, ile nas to wszystko będzie kosztować? Czy kiedy o tym myślimy widzimy futurystyczny domek sterowany głosem? Każdy z nas coś o tym słyszał, ale nie możemy sobie tego dokładnie zobrazować. Postaram się to trochę wyjaśnić.

Dzięki inteligentnemu domowi oszczędzisz na rachunkach

inteligentny domW skrócie można to opisać jako centralne zarządzanie, przy połączeniu poszczególnych odrębnie działających systemów ze sobą, wraz z automatyczną kontrolą, bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców. Podstawowym zadaniem inteligentnego domu jest energooszczędność. Inteligentny dom jest także przyjazny dla środowiska. Rozwiązania w nim zastosowane są ekologiczne. Dzięki zintegrowanemu systemowi, możemy też polepszyć działanie poszczególnych instalacji w domu, zarówno tych standardowych, tradycyjnych, jak i nowoczesnych, proekologicznych. W skład inteligentnego domu może wchodzić ogrzewanie podłogowe, instalacja elektryczna i oświetleniowa, klimatyzacja, system kina domowego czy panele solarne. Każde z tych rozwiązań jest sterowane centralnie za pomocą jednego systemu. Możemy je sprawdzać i regulować na panelu dotykowym zainstalowanym w jednym z pomieszczeń. Można nim sterować również zdalnie. Wszystko działa w oparciu o bezprzewodową sieć wi – fi. Możemy nim sterować będąc po za domem ze swojego smartfona lub laptopa. Warto podłączyć do niej również system alarmowy. Dzięki temu nawet w podróży będziemy wiedzieć, gdy ktoś naruszy nasz mir domowy. Domy takie są bardziej atrakcyjne na rynku, pracują w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i posiadają wysoki komfort i wygodę w użytkowaniu.

Dzięki zintegrowanym systemom sterowania domem możemy zapewnić sobie więcej spokoju. Dzięki czujnikom informującym o zalaniu przeciekająca pralka wyłączy się sama. Czujnik wykrywający przeciek gazu zaalarmuje nas w razie takiej sytuacji. Dzięki czujnikom na oknach będziemy wiedzieć które z nich jest otwarte. Pamiętajmy jednak, że jakość sygnału zależy od grubości i ilości ścian. Warto zaopatrzyć się więc we wzmacniacze sygnały, by wszystko działało bez zarzutu.