Intarsja – co to takieg?

Jeśli chodzi o techniki rzemieślnicze, związane z upiększaniem poszczególnych elementów, czy ciekawym, oryginalnym wykorzystaniem ogólnodostępnych i cenionych materiałów, jest ich na prawdę sporo. Dlatego można spotkać bardzo ciekawe realizacje, meblarskie, posiadające piękne zdobienia, a jednocześnie wykazujące nie tylko trwałość, ale również praktyczność. Wiele osób ceni sobie styl klasyczny, dlatego również uwielbia rozwiązania wykonane w drewnie, tak samo w zakresie elementów architektonicznych, jak również meblarskich.

Elegancka technika zdobienia mebli – intarsja

intarsja w drewnieTechnika ta, zwana intarsją, jest dość starym sposobem zdobienia mebli. Swój rozkwit przeżyła w XVII wieku w Toruniu. Jej piękno tkwi w możliwości tworzenia bardzo oryginalnych kompozycji. Przez długi czas wykorzystywana była przy okazji różnego typu mebli. Przede wszystkim jednak jest bardzo trwałym rozwiązaniem, chociaż czasochłonnym, to jednak efekty pracy cieszą przez bardzo długi czas. Dodatkowym atutem jest fakt, iż bazuje na materiale, którym jest drewno. W przypadku jego odpowiedniego przygotowania, jak poddanie procesowi suszenia oraz konserwacji, jest ono bardzo trwałym elementem. Intarsja w drewnie polega na tworzeniu kompozycji poprzez nakładanie na element drewnianych innych kawałków drewna, często poddanego barwieniu lub innym sposobom zmiany jego naturalnego koloru. W ten sposób możliwe jest uzyskanie bardzo oryginalnych kompozycji. Jest silnie związana ze stolarstwem artystycznym, ponieważ obok samego, praktycznego zastosowania mebli, posiadają one akcent lub motyw estetyczny, które w niektórych sytuacjach dominuje, w innych stanowi tylko i wyłącznie dodatkowy, wyraźny jednak smaczek. 

Poprzez tego rodzaju rozwiązanie, stworzonych została na prawdę duża liczba pięknych, ponadczasowych mebli, najczęściej utrzymanych w stylu klasycznym lub barokowym. Obecnie technika ta znowu powraca do łask. Wynika to z jednej strony z powrotu drewna jako materiału konstrukcyjnego, ale też wykorzystywanego w stolarskie. Coraz większa liczba osób na nowo docenia jego piękno, ale również trwałość, dlatego nowoczesne materiały stolarskie ustępują miejsca swojemu klasycznemu poprzednikowi, który na nowo powrócił do łask, a wraz z nim stare techniki zdobnicze.