Gdzie szukać pomocy psychiatrycznej?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, na czym polega terapia systemowa i jakie są jej założenia. Artykuły, które pojawiają się w Internecie, nie zawsze przekazują prawdę, a osoby, które szukają pomocy, nie do końca wiedzą gdzie jej szukać. Terapia systemowa przeznaczona jest zarówno dla całych rodzin, jak i dla pojedynczych jednostek czy par. 

Czy warto udać się na psychoterapię?

psychoterapia systemowa w WarszawieWiele problemów natury psychicznej rodzi się już w dzieciństwie. W związku z tym im szybciej zdecydujemy się na pomoc, tym łatwiej będzie ją otrzymać, a przede wszystkim szybciej przyniesie ona oczekiwane skutki. Psychoterapia systemowa w Warszawie to dobre rozwiązanie także dla par, których związek przestaje być satysfakcjonujący. Terapeuci pracujący w tym nurcie są w stanie pomóc każdemu, kto boryka się z różnego rodzaju problemami – najczęściej pomoc opiera się na przedyskutowaniu tego, co działo się w dzieciństwie danej osoby. Najprawdopodobniej właśnie to miało wpływ na obecne zachowanie. Wiele osób nie jest w stanie zbudować zdrowych relacji, a za pomocą terapii systemowej uczymy się, jakie błędy popełniamy i jak im zapobiegać. Psychoterapia systemowa pozwala również zrozumieć to, czego doświadczyliśmy, dorastając. Wiele osób nie radzi sobie z sytuacjami, jakie spotykały je w rodzinach, lub wypiera je. Wyparcie skutkuje stresem, jaki odbija się na naszym życiu i problemami w dorosłości. Terapeuci zalecają więc regularne spotkania, podczas których zrozumiemy mechanikę działania naszej rodziny, a także wcielimy się w role różnych jej członków, by chociaż spróbować zrozumieć co nimi kierowało. Nasza psychika kształtuje się już od najmłodszych lat, a największy wpływ mają na nie relacje z rodziną. Jeśli są one zachwiane, a my nie doświadczaliśmy w swoim dzieciństwie miłości lub dotknęła nas nadmierna kontrola – najczęściej kończy się to problemami, które mają swoje pokłosie w dorosłości. Odpowiednio dobrana terapia może nas uwolnić od łańcuchów przeszłości i pozwoli nam odetchnąć. Dzięki temu będziemy mogli ułożyć swoje życie w zdrowy i wygodny dla nas sposób.

Terapie są coraz powszechniejszą formą powrotu do zdrowia. Zalecane są przez lekarzy psychiatrów, a także przez fundacje czy organizacje wspomagające osoby cierpiące na choroby psychiczne. Aby uporać się z problemami, jakie mogą dotykać każdego z nas, warto jest rozważyć terapię systemową, jaka pomogła już wielu osobom.